23. Walk in the park (прогулянка в парку)
  24. X-factor (ікс-фактор)
  25. Yellow (жовтий)
  26. Zidane (Зідан)

Журналісти офіційного сайту завершився чемпіонату континенту вирішили підвести підсумки турніру незвичайним чином: найбільш пам'ятні події першості вони представили на суд читачів у вигляді своєрідної абетки.

Оперували наші колеги англійським алфавітом, що, втім, не завадить ще раз згадати найяскравіші моменти Євро-2008 і нам з вами.

Arshavin (Аршавін)

Без нього збірної Росії довелося б непросто, а з ним команда Гуса Хіддінка стала одним з відкриттів турніру. Футболіст «Зеніту» пропустив дві перші зустрічі чемпіонату через дискваліфікацію, але навіть це не поставило під сумнів його місце в основному складі. До турніру Аршавін був мало відомий за межами Росії, тоді як зараз про нього говорить уся Європа.

Bob Marley (Боб Марлі)

На вигляд не найбільший шанувальник реггі, наставник поляків Лео Бенхаккер охарактеризував атмосферу в таборі команди словами: «Коли я працював зі збірною Тринідаду і Тобаго на останньому чемпіонаті світу, щоранку прокидався під Боба Марлі. Тепер я прокидаюся від головного болю ».

Co-hosts (співгосподарі)

Збірні Австрії і Швейцарії вибули ще на груповому етапі турніру, однак навіть це вкупі з негодою анітрохи не затьмарило футбольного свята на території двох альпійських держав. За час чемпіонату фан-зони восьми міст-господарів відвідали в цілому близько 4 мільйонів осіб.

Drama (драма)

На Євро-2008 це типово турецька термін. Гол Філіпа Лама на 90-й хвилині півфіналу став для команди Фатіха Теріма фатальним, однак до цього турки були головними постачальниками футбольних чудес під завісу зустрічей. В цілому ж з 77 голів чемпіонату 18 м'ячів було забито в останні п'ятихвилинки.

Efficiency (ефективність)

Це вже прерогатива збірної Німеччини. У півфінальному поєдинку з турками, в якому дружина Йоахіма Льова перемогла з рахунком 3: 2, німці завдали рівно три удари в площину, тоді як у турків цей показник дорівнював 11.

Feel the Rush

Хоча офіційною піснею чемпіонату була композиція Енріке Іглесіаса Can You Hear Me ?, куди більшою популярністю користувався і викликав непідробну радість в учасників і уболівальників гімн талісманів турніру Feel the Rush від реггі-виконавця Shaggy.

Golden Generation (золоте покоління)

В історії більшості національних команд був один або кілька яскраво виражених періодів, коли в їх складах виступали особливо обдаровані футболісти. В середині 1990-х збірна Португалії кишіла зірками, але далі півфіналу Євро-2000 не добралася. Молодь на чолі з Кріштіану Роналду знову дає португальцям привід для оптимізму.

Hat-trick (хет-трик)

Забивши три м'ячі в ворота росіян в стартовому матчі збірної Іспанії на груповому етапі, Давид Вілья став сьомим гравцем, який оформив хет-трик у фінальній стадії чемпіонату Європи. До нього тим же запам'яталися Патрік Клюйверт, Сержіо Консейсао, Марко ван Бастен, Мішель Платіні (двічі), Клаус Аллофс і Дітер Мюллер.

Injuries (травми)

У фінальному турнірі достроково вибули з боротьби швейцарець Александер Фрай, француз Франк Рібері і половина складу збірної Туреччини. Всі вони отримали травми безпосередньо на полі. А ось до старту Євро в деяких командах недорахувалися виконавців через безглузді випадки. Так, чех Даніел Пуділ вибув з ладу після того, як зламав руку під час святкувань з приводу перемоги празької «Славії» в національному чемпіонаті, а румун Овідіу Петре травмувався, вирішивши зіграти в волейбол.

Juan Carlos (Хуан Карлос)

Після перемоги своєї збірної у чвертьфінальній зустрічі з італійцями король Іспанії на питання, чи вважає він свою збірну фаворитом у півфінальному матчі з росіянами, відповів: «Так. Шанси 50 на 50 ».

Klasnic (Класніч)

Мало хто на цій планеті здатні бігати через 15 місяців після операції з пересадки нирки. І вже у всякому разі поки що ніхто до Івана Класнича не зміг при цьому зіграти в матчі фінальної стадії чемпіонату Європи і забити два м'ячі.

Lifeguard (рятувальник)

Форвард збірної Туреччини Семіх Шентюрк зрівняв рахунок в поєдинку групової стадії зі швейцарцями, який завершився вольовою перемогою його команди з рахунком 2: 1. Потім став автором рятівного голу у ворота хорватів на 122-й хвилині чвертьфінального дійства. Майже те ж саме йому вдалося в наступній зустрічі з німцями, але на 90-й хвилині свою порцію чаклунства всім пред'явив Філіп Лам.

Mascots (талісмани)

Чотири роки тому хлопчина на ім'я Кінаш вражав усіх акробатичними етюдами в центральному колі. На цей раз талісманів виявилося відразу два. Зачіски вище, танці прогресивніші. Трікс і Флікс встановили новий стандарт якості для талісманів Євро-2012.

Nihat Kahveci (Ніхат Кахвечі)

За три хвилини до кінця заключної зустрічі групового етапу з чехами збірна Туреччини йшла прямо до вильоту з турніру. Але тут сказав своє слово капітан турок: спочатку він вичавив максимум з помилки Петера Чеха, зрівнявши рахунок, а через хвилину обвідним ударом в «дев'ятку» вирішив результат поєдинку на користь команди Фатіха Теріма.

Oranje ( «помаранчеві»)

Голландська торсіда залишила помітний слід в житті Берна. Тут влаштувалися близько ста тисяч уболівальників, що на час подвоїло населення столиці Швейцарії.

Portuguese arrival (прибуття португальців)

У день приїзду дружини Луїса Феліпе Сколарі в Швейцарію місцеві португальці організували автобусу збірної кортеж з 600 мотоциклів, тоді як інші вишикувалися вздовж дороги з прапорами. А за першою відкритим тренуванням Кріштіану Роналду і компанії спостерігали в цілому десять тисяч чоловік.

Quarter-final (чвертьфінал)

Найяскравіша стадія турніру. Збірна Іспанії здобула першу перемогу над італійцями в офіційних зустрічах за 88 років. Німці взяли верх в поєдинку, в якому було забито п'ять м'ячів. Росіяни в одну хвіртку «розкатали» фаворитів чемпіонату голландців, ну а зустріч збірних Туреччини та Хорватії навічно увійде в аннали футбольної історії.

Reina Snr (Рейну-старший)

Батько резервного голкіпера іспанської команди Пепе Рейни, сам колишній воротар, безсумнівно, повинен удостоїтися нагороди за кращу метафору турніру. Ось як він прокоментував роботу Луїса Арагонеса: «Людська натура передбачає жадібність, бажання стати краще, домогтися більшого. Саме такий Луїс. Він ніколи не скаже, що задоволений досягнутим або що у нього закінчився запал ».

Schweinsteiger (Швайнштайгер)

На Євро-2008 півзахисник збірної Німеччини забив, зробив гольову передачу, отримав жовту і червону картки. До нього зібрати подібний «джентльменський набір» вдалося тільки данцеві Клаусу Бергрену в 1984 р

Thunder (грім)

Червень 2008 року став найбагатшим на опади місяцем на пам'яті більшості жителів Австрії та Швейцарії. У зв'язку з цим перед чвертьфінальної стадією турніру довелося навіть перестелити газон базельського стадіону «Сент-Якоб Парк».

Underachievers (невдахи)

На Євро-2004 зараховується до фаворитів збірна Франції вибула на стадії чвертьфіналів після мінімального програшу грекам. На цей раз «триколірні» не змогли навіть подолати бар'єр групового етапу, задовольнившись нічиєю з румунами і останнім місцем у квартеті.

Vastic (Вастіч)

У віці 38 років і 257 днів Івіца Вастіч став найстаршим футболістом, який забив гол в історії фінальних стадій чемпіонатів Європи. Друге і третє місця в списку посідають також відзначилися на турнірі 35-річні Ян Коллер і Крістіан Пануччі.

Walk in the park (прогулянка в парку)

Перед стартовим матчем турніру з німцями головний жартівник чемпіонату Бенхаккер порадував публіку черговою суперцітатой: «Наша підготовка нічим не відрізнятиметься від підготовки до відбіркових матчів. Ми не будемо робити все по-іншому тільки тому, що тепер ми на Євро. Так що ми не збираємося гуляти по парку голяка або що-небудь в цьому роді ».

X-factor (ікс-фактор)

Невідома складова - саме в цьому тренер збірної Хорватії Славен Біліч бачить причини чвертьфінального поразки від турків.

Yellow (жовтий)

«Особисто мені не подобається новий колір нашої форми, - прокоментував наставник іспанців Луїс Арагонес перехід від традиційного червоного до жовто-золотого. - Однак поки мені самому не доведеться її надягати, це не так важливо ».

Zidane (Зідан)

Легендарному футболісту вперше з 1994 р довелось спостерігати за перипетіями чемпіонату Європи в статусі звичайного вболівальника Легендарному футболісту вперше з 1994 р довелось спостерігати за перипетіями чемпіонату Європи в статусі звичайного вболівальника. За словами Зізу, йому запам'яталася гра багатьох футболістів. Наприклад, того ж Андрія Аршавіна.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...