Олімпійські ігри 1980 року в Москві

Ігри XXII Олімпіади, вперше в історії, пройшли на території соціалістичної держави, в столиці СРСР - Москві в 1980 році. Деякі олімпійські змагання брали інші радянські міста: в Києві, Мінську, Ленінграді були проведені футбольні матчі попереднього олімпійського турніру і чвертьфінальні ігри; в Підмосков'ї пройшли змагання з кульової стрільби; кращі представники вітрильного спорту змагалися в Таллінні.

Москва подавала заявку на проведення Олімпійських ігор 1976 року, але тоді право проводити Ігри дісталося Монреалю. Зазнавши поразки, Радянський Союз знову висуває Москву на проведення Олімпіади. У 1974 році, на Сесії МОК у Відні, столиця СРСР виграла право провести Ігри XXII Олімпіади. Примітно, що головним конкурентом Москви був американський Лос-Анджелес, який отримав на 19 голосів менше.

Для Радянського Союзу Олімпійські ігри були не просто спортивним заходом Для Радянського Союзу Олімпійські ігри були не просто спортивним заходом. Соціалістична влада розуміла, що будь-який недолік, нехай навіть самий маленький, не залишиться без уваги представників капіталістичного табору. Тому з першого дня підготовки Ігор керівництво країни на чолі з самим Леонідом Брежнєвим поставило задачу оргкомітету «Олімпіади-80» зробити все можливе (і неможливе), щоб уникнути конфліктів і скандалів під час головного спортивного заходу чотириріччя і провести Ігри на найвищому організаційному рівні. Напередодні 1980 року, Радянський Союз, в прямому сенсі цього слова, жив Олімпійськими іграми. По всій території країни випускалися плакати, сувеніри, марки, лотереї, медалі та інше на олімпійську тематику.

Особливу увагу оргкомітет Олімпіади приділяв безпеки Ігор. По-перше, СРСР готувався зустріти ідеологічного противника, а по-друге, ще свіжа була в пам'яті трагедія 1972 на Олімпійських іграх в Мюнхені. У 1977 році в КДБ був створений 11 відділ, який повинен був «здійснювати оперативно-чекістські заходи щодо зриву підривних акцій противника і ворожих елементів в період підготовки і проведення літніх Олімпійських ігор в Москві». Крім цього, на час проведення Ігор, оргкомітетом було розроблено програму по обмеженню в'їзду в Москву. А осіб з темним минулим і поганою репутацією висилали за 101 км. За місяць до Ігор працівники МУРу виловили практично всіх «злодіїв в законі» і пригрозили тим розправою в разі найменших інцидентів під час Олімпіади.

Однією з головних проблем Ігор 1980 року виявився політичний бойкот змагань. За кілька місяців до Олімпійських ігор уряд США оголосив про неучасть в Іграх своїх спортсменів. Офіційною причиною бойкоту стало введення радянських військ в Афганістан. Політичний бойкот США підтримали понад 60 держав - представників капіталістичного табору. Проте, такі країни як Великобританія, Франція, Італія, Іспанія, які підтримали бойкот, офіційно не заборонили своїм спортсменам брати участь в Іграх. Представники цих держав брали участь у змаганнях під олімпійським прапором, представляючи не саму країну, а НОК країни.

Офіційна церемонія відкриття Олімпійських ігор в Москві відбулася 19 липня 1980 року Офіційна церемонія відкриття Олімпійських ігор в Москві відбулася 19 липня 1980 року. Олімпійський вогонь був запалений знаменитим радянським баскетболістом Сергієм Бєловим. Перший секретар ЦК КПРС оголосив Ігри XXII Олімпіади відкритими. У театралізованій частині відкриття взяли участь понад 16 волонтерів. Талісманом Московських ігор став ведмежа Миша. За задумом авторів талісмана, добродушний і усміхнений ведмідь повинен був символізувати гостинність і привітність під час Ігор. Мало хто знає, але у Ігор 1980 року був два талісмана. У Таллінні, де проводилися змагання яхтсменів, олімпійським талісманом був морський котик Вігру.

В Олімпійських іграх взяли участь 5179 спортсменів з 80 країн. На Олімпіаді було розіграно 203 комплекти нагород. У програмі змагань, в порівнянні з Іграми 1976, відбулися деякі зміни. У легкій атлетиці додана ходьба на 50 км. У дзюдо і важкої атлетики були додані нові вагові категорії. У вітрильному спорті дебютував нова регата класу - «Зоряний». Вперше в історії Олімпіад були проведені змагання з хокею на траві серед жінок.

Незважаючи на відсутність багатьох сильних спортсменів, на Олімпійських іграх в Москві було встановлено 74 олімпійських і 36 світових рекордів. Блискуче на Іграх виступив радянський гімнаст Олександр Дитятин, який завоював 8 медалей з восьми можливих (три з яких золоті). Дитятин став першим гімнастом в історії Олімпійських ігор, який зумів виграти медалі у всіх видах змагань.

Радянська гімнастка Неллі Кім виграла в Москві дві золоті медалі, ставши таким чином п'ятикратної чемпіонкою Олімпійських ігор (в активі гімнастки 3 золота Олімпіади 1976 року). Три золоті і дві срібні нагороди завоювала знаменита румунська гімнастка Надя Команечи .

Легендарний Володимир Сальников тричі ставав кращим на змаганнях плавців (400 м в / с, 1500 м в / с, естафета 4х200 м). Сальников став першим плавцем у світі, пропливши 1500 м швидше, ніж за 15 хвилин - 14 хв 58,27 с. Німецька плавчиха Карен Мещук також стала триразовою олімпійською чемпіонкою (100 м батерфляй, комплексна естафета 4х100 м і естафета 4х100 в / с). Також німкеня стала другою на дистанції 100 м в / с. Не менш успішним виявився виступ іншої німецької плавчині - Ріки Райніше, яка виграла в Москві запливи на дистанціях 100 м і 200 м на спині, комбінованій естафеті 4х100 м.

Радянські фехтувальники Віктор Кровопусков і Віктор Сидяк виграли в Москві свої четверті золоті олімпійські медалі. При цьому Віктор Сидяк став олімпійським чемпіоном на четверте Іграх поспіль.

Саме в Москві свою першу золоту медаль завоювала легендарна байдарочниця, восьмикратна олімпійська чемпіонка Біргіт Фішер .

У боксі третю золоту медаль завоював кубинський важковаговик Теофіло Стівенсон У боксі третю золоту медаль завоював кубинський важковаговик Теофіло Стівенсон. Легендарний радянський легкоатлет Віктор сані - володар 3 золотих олімпійських медалей в потрійному стрибку, на четверте для себе Іграх, завоював срібну медаль. Метальник молота Юрій Сєдих зумів виграти в Москві другу золоту медаль. Через вісім років метальник виграв срібну медаль на Олімпійських іграх в Сеулі.

У неофіційному олімпійському заліку, з величезним відривом, перемогла збірна СРСР, спортсмени якої виграли в Москві 195 медалей (80 золотих, 69 срібних, 46 бронзових). Друге місце посіли представники НДР - 126 медалей (47-37-42). Третіми стали спортсмени Болгарії - 41 медаль (8-17-16).

Урочиста церемонія закриття «Олімпіади-80» відбулася 3 серпня на Олімпійському стадіоні «Лужники». Апогеєм церемонії був запуск в небо величезного талісмана Ігор - олімпійського ведмедика, що відлетів в нічне небо на повітряних кулях. На Іграх 1980 року, в силу політичного бойкоту, вперше за багато років олімпійський прапор не був переданий місту-організатору наступних Олімпійських ігор, яким виявився Лос-Анджелес.

Олімпійські ігри 1980 року в Москві стали справжнім випробуванням для радянської держави, з яким соціалістична країна впоралася на відмінно.