1/4 Португалія-Англія - ​​Чемпіонат Європи 2004 - clubspartak.ru

Судді: МАЙЕР. Бураджина, Кеппел (всі - Швейцарія).
24 червня. Лісабон. Стадіон "Да Луш". 62 564 глядача (вміщує 65 000)
EURO-2004 МАТЧ № 25 1/4 фіналу

ПОРТУГАЛИЯ - АНГЛІЯ - 2: 2 (0: 1, 1: 0, 0: 0, 1: 1). Пенальті - 6: 5

Голи: ОУЕН, 3 - 0: 1. Поштіга (Сімау Саброза), 83 - 1: 1. Руй Кошта, 110 - 2: 1. Лемпард (Террі, Бекхем, кутовий), 115 - 2: 2.
Серія пенальті: Бекхем - 0: 0 (мимо). Деку - 1: 0. Оуен - 1: 1. Сімау Саброза - 2: 1. Лемпард - 2: 2. Руй Кошта - 2: 2 (мимо). Террі - 2: 3. Кріштіану Роналду - 3: 3. Харгрівз - 3: 4. Маніше - 4: 4. Е. Коул - 4: 5. Поштіга - 5: 5. Васселл - 5: 5 (воротар). Рікарду - 6: 5.
ПОРТУГАЛИЯ: Рікардо, Мігел (Руй Кошта, 79), Рікарду Карвалью, Жорже Андраде, Нуну Валенте, Кріштіану Роналду, Маніше, Коштінья (Сімау Саброза, 63), Деку, Фігу (к) (Поштіга, 75), Нуну Гомеш.

АНГЛІЯ: Джеймс, Г.Невілл, Террі, КЕМПБЕЛЛ, Е. Коул, Бекхем (к), Лемпард, Джеррард (Харгрівз, 82), Скоулз (Ф.Невілл, 57), Оуен, Руні (Васселл, 27).

5 Гольові моменти 5
40 Відсоток реалізації 40
38 Удари (всього) 14
7 Удари в створ 6
10 Удари зі штрафної 10 Попередження
15 Удари з-за меж штрафного 1 Коштінья, 56 (груба гра) Джеррард, 37 (груба гра)
13 Блоковані удари 3 Деку, 85 (груба гра) Г.Невілл, 44 (груба гра)
0 Штанги, перекладини 1 Рікарду Карвалью, 119 (груба гра) Ф.Невілл, 92 (груба гра)

ВЕЛИКА НІЧ
Чи можете ви уявити собі поліцейського, який безсоромно свистить в свій свисток просто для того, щоб висловити захоплення, його переповнює?
Ніч була божевільною - і Лісабон навколо теж був божевільним. Сп'янілі від почуття перемоги, що розливалося навколо. І від матчу, який не забудеш вже ніколи. Матчу, заради яких і придуманий футбол.
Нестерпно хотілося хоча б на хвилину відчути себе португальцем - і зрозуміти, що відчувають люди, що переживають ТАКЕ. Так що там говорити - і англійцем хотілося себе відчути! Більш того - мріялося, щоб коли-небудь ми навіть не виграли так, як Португалія, а хоча б програли так, як Англія. Вирвавши з грудей своє лева серце.
Виникло і ще одне - дивне і, на жаль, сумне відчуття. Начебто всього чотири дні пройшло з моменту останнього матчу збірної Росії - а як ніби тут, в Португалії, її і не було. Як не було і іншого "гарніру" - болгар, швейцарців, хорватів, навіть німців. Почався зовсім інший чемпіонат Європи. Для великих.
За царством, вже вибачте, ліліпутів відкрився світ футбольних Гуліверів. Після битви на "Да Луш" кудись зникли всі самозаспокоєння про наш гідному опорі, про те, що зіграли в свою силу, про травми і суддівські помилки. Дрібно все це. Навіть дріб'язково.
Не знаю, чи можна наш футбол змінити так, щоб світле майбутнє проявилося хоча б на горизонті. Куди простіше змиритися з тим, що ось він, наш рівень. Живи собі маленькими радощами - фактом виходу в фінальну стадію, наприклад.
Але в людській природі - мріяти про щось справжнє. І після матчу Португалія - ​​Англія чомусь шалено захотілося, щоб захват і приголомшення, випробувані на "Да Луш", а потім на вулицях нічного Лісабона, коли-небудь довелося випробувати і нам з вами.
ВЕЛИКА БИТВА
Після такої гри хочеться порівняти свої емоції з думкою професіонала. Мені в цьому сенсі пощастило: в ложі преси на запрошення німецького телебачення сидів Абел Шав'єр. Пам'ятайте цього екстравагантного португальця з фарбованої бородою - того самого, який зіграв рукою під кінець овертайму півфінального матчу Euro-2000 з французами (після чого австрійський суддя Гюнтер Бенке призначив вирішальний пенальті)?
Мені вдалося поговорити з колишнім захисником "Ліверпуля" (а значить - особою, подвійно зацікавленим) і до матчу, і в перерві, і після. Інтерв'ю з ним ви знайдете на 4-й сторінці, а поки - перша післяматчева реакція Шав'єра: "Це була фантастична гра. Я, природно, вболівав за Португалію, радий її перемозі, але в той же час мені дуже шкода англійців, і не тільки тому, що з багатьма - скажімо, з Джеррардом і Оуеном - я разом грав. А тому, що Англія була так само прекрасна, як і Португалія. насправді головний переможець у цього матчу - навіть не моя рідна країна. Цей переможець - футбол . Уявіть, скільки людей "захворіють" нашою грою, подивившись на таке! "
"Таке" тривало 120 хвилин гри, а завершилося серією пенальті і переможним ударом Рікарду. Треба було бачити, як текли сльози у світського лева Бекхема і величезного темношкірого здоровані Кемпбелла. Треба було відчути захват великого Ейсебіо, який, вискочивши на поле, розіграв цілу пантоміму - стрибав, хапався за голову, сховав від захвату обличчя рушником, укладав в обійми Нуну Гомеша і Поштіга ...
Чи варто дивуватися, що почала прес-конференції журналісти прочекали майже годину, - після таких-то пристрастей? Хотілося не просто послухати, що говорять Луїз Феліпе Сколарі і Свен-Еран Ерікссон, але і задати їм питання від "СЕ". Пощастило. Нехай журналістів зібралося кілька сотень, таке право, на щастя, було мені надано.
- Чи не вважаєте ви, що, якби Уейн Руні не отримав травму в першому таймі, Англія здобула б перемогу? - запитав я Ерікссона.
- Мені не хотілося б так говорити. Хоча б тому, що така фраза може бути сприйнята як пошук виправдань, а я їх шукати не хочу. Що ж стосується Руні, то, звичайно, було дуже шкода, коли він не зміг продовжити гру. Уейн отримав приблизно таку ж травму, як Девід Бекхем незадовго до початку чемпіонату світу-2002. Можливо, на лікування йому потрібно кілька тижнів або навіть місяць.
- Що думаєте з приводу незарахований гол Кемпбелла на останній хвилині основного часу?
- Тільки одне: якщо суддя ухвалив таке рішення, ми повинні його прийняти і не маємо права на нього скаржитися.
Одне питання вдалося задати і Сколарі:
- Які почуття ви відчували, коли побачили, що воротар Рікарду підходить до 11-метрової позначки?
- Ніякого здивування не було, тому що Рікарду - один з наших штатних пенальтістів. На тренуваннях він регулярно б'є з "точки", і я ще жодного разу не бачив, щоб наш воротар промахнувся. Скажу вам більше: якщо Португалії ще раз доведеться бити післяматчеві пенальті, то, цілком можливо, Рікарду виявиться в першій п'ятірці!
ВЕЛИКІ тренерів
Запам'ятаємо цю обіцянку, дане "СЕ" головним тренером португальців. А заодно відзначимо, що геройство Рікарду, який відбив удар Васселл і забив Джеймсу переможний пенальті, - це особиста перемога Сколарі. Як його критикували за конфлікт з Вітором Баїя, через якого досвідчений воротар "Порту» не був узятий на чемпіонат Європи! І ось тепер його змінник сказав вирішальне слово в, можливо, найкрасивішому - і, вже точно, одному з найважливіших матчів Euro-2004. Що ж, великі тренери мають право на ті рішення, які вони вважатимуть за потрібне.
Почувши запитання про Рікарду, Сколарі посміхнувся, заодно хитро стрельнувши очима. Стало ясно, що йому приємно говорити на цю тему. Взагалі обидва фахівця вели себе на прес-конференції чудово - і обидва ж удостоїлися оплесків. Їх нерідко можна почути в Росії, але в Європі овації журналістів, повірте, явище надзвичайно рідкісне.
Вони дуже різні, Сколарі і Ерікссон. Швед інтелігентний і незворушний до якоїсь немислимою ступеня. Репортерів англійських таблоїдів, спраглих сенсацій, Ерікссон просто бісить своєю непробивною вихованістю! Йому навіть придумали прізвисько - the King of Understatement. To є - король "недозаявленій", людина, що ніколи не допускає різких висловлювань. І ні на кого не зривається. Ось у кого треба б нашим тренерам повчитися поведінки на публіці в критичних обставинах. Або в четвер увечері вони були не критичними?
Сколарі - інший. Живий, дотепний і просто розумний, з веселим блиском в очах. За міміці видно, що, почувши питання, він прочитує всі журналістські наміри заздалегідь. А ще Сколарі - дуже простий і доступний. Начебто - брила, тренер чемпіонів світу, а скільки знайомих репортерів його по-свійськи обняли і розцілували після закінчення прес-конференції.
Якщо образ Ерікссона - витончений професор, то враження від Сколарі я б сформулював не надто газетним, але в цьому випадку, по-моєму, точним визначенням - "класний мужик". З таким хочеться попити пива і поговорити "за життя".
ВЕЛИКІ РІШЕННЯ
Великий тренер повинен приймати великі рішення. Сколарі прийняв його на 75-й хвилині, замінивши Луїша Фігу на молодого Елдера Поштіга.
Хтось скаже (і напевно справедливо), що Фігу за такою його грі треба було міняти набагато раніше. Але так може висловитися тільки той, хто не розуміє, що таке культовий гравець нації і яке навіть найбільш титулованому тренеру (до того ж іноземцю) зважитися замінити його у вирішальному матчі. І чим це може обернутися - все на стадіоні бачили, як роздратовано Фігу сприйняв заміну: він демонстративно пішов з поля не як годиться, а за ворота - і, не підійшовши до лави, відправився в роздягальню. Проте Сколарі прийняв це рішення!
Сіль його полягала і в тому, хто вийшов замість Фігу. Поштіга в минулому сезоні виступав за лондонський "Тоттенхем". І провів там кошмарний сезон: забив 1 (один) м'яч, жахливе число раз промахнувся з вигідних ситуацій і отримав неофіційний титул найгіршого (!) Нападника сезону в прем'єр-лізі. Найгірший виходить проти англійців - і ... зрівнює рахунок!
Четвертий гол забивають на Euro-2004 ті, кого Сколарі з його неймовірним чуттям ритму гри випускає на заміну. Другий гол у ворота збірної Росії провів Руй Кошта. Переможний м'яч в матчі з іспанцями виявився на рахунку Нуну Гомеша. Тепер - Поштіга і той же Руй Кошта.
ВЕЛИКІ СЮЖЕТИ
Історія з Фігу і Поштіга стала лише одним з багатьох великих сюжетів в цьому дивовижному матчі. Спочатку - гол на третій хвилині не забивають до сих пір на турнірі Оуена. Це ж - драма Коштіньї, який скидав м'яч на хід англійської форварду. Доля зрівняла рахунок у своєму поєдинку з півзахисником "Порту". А саме - забрала у нього те, що дала пару місяців назад, коли Коштінья на останній хвилині чвертьфінального матчу Ліги чемпіонів проти "МЮ" на шокованому "Олд Траффорда" вивів свій клуб далі. До майбутнього Кубку.
Далі - травма героя групового турніру Руні. Ох, даремно газета Sun (до речі, читання англійської преси до повернення на батьківщину гравцям збірної Англії категорично заборонено) в день гри опублікувала на цілу смугу фото босих ніг ліверпульського молодика! Ох, даремно Ерікссон не втримався від порівняння Руні з Пеле (і сам потім цього порівняння злякався), що обрушило на голову хлопця жахливу відповідальність! Чи не витримала нога Руні - і втішали його перед заміною навіть суперники, зокрема Жорже Андраде. Та чи легше було йому від цих утіх, коли треба було йти з поля в такому матчі?
Наступний сюжет - заміна Скоулза на Філа Невілла, захисника від природи, що працює тепер у середині поля. Тим самим Ерікссон дав зрозуміти: на відміну від першого тайму у другому він має намір грати на утримання рахунку. Це осторожнічанье, думаю, Англію і згубило. У той момент, коли Поштіга зрівнював рахунок, британці про контргру вже і не згадували.
Ще один сюжет - промах Бекхема з пенальті. Другий на турнірі. З 11-метрової позначки, на якій, як з'ясувалося, англійці двічі за чемпіонат просили поміняти траву. Але цього не було зроблено, і у вирішальний момент у капітана "поїхала" опорна нога.
І, нарешті, фінальний сюжет - з Рікарду. Пізніше з'ясується, що пробиття вирішального пенальті не було ініціативою голкіпера: сигнал до того подав йому Руй Кошта. Той, що не забив 11-метровий сам. Який поворот!
"Не дивлячись ні на що, ми показали велике бажання пізнати світ, особливо в додатковий час", - прав Майкл Оуен. І автор ще одного гола Френк Лемпард теж має рацію: "Ми всі відчували, що могли пройти шлях на цьому турнірі до кінця. Не пощастило. Напевно, ще не настав наш час. Але воно обов'язково настане".
Але це буде завтра. А сьогодні важко повірити, що чемпіонат Європи ще не закінчився. Адже саме геніальне, що тільки можна було на ньому зіграти, здається, вже зіграно.
Автор: "Спорт-Експрес" 26.06.04.

<<< Усі матчі Чи можете уявити собаку, загорнуту очманілим від щастя господарем в португальська прапор, - і самого господаря, похилого солідного чоловіка, який стрибає, як дитина?
Чи варто дивуватися, що почала прес-конференції журналісти прочекали майже годину, - після таких-то пристрастей?
Або в четвер увечері вони були не критичними?
Та чи легше було йому від цих утіх, коли треба було йти з поля в такому матчі?