8 швидких болідів «Формули-1», які не привезли до чемпіонства

7. «Ред Булл» RB5
  8. «Макларен» MP4-27

Іноді пілоти виявлялися другими навіть на кращих машинах.

«Лотус» 25/33

Джим Кларк на доопрацьованому боліді, який приніс йому титул в 1963 році, здобув три перемоги в перших п'яти гонках сезону-1964 але в п'яти наступних навіть жодного разу не фінішував на подіумі! Болід Джима був найшвидшим - Кларк взяв 5 поул в 10 кваліфікаціях, однак підвела надійність шасі.

У «Лотус» намагалися виправити становище, зібравши нову версію машини - модель 33. Вона була не менше жвавою, ніж попередниця, але ще більш ламкою. У той рік, маючи в своєму розпорядженні найшвидшим шасі, «Лотус» програв битву і за чемпіонський титул, і в Кубку конструкторів більш надійної «Феррарі» під керуванням Джона Сертіз.

«Лотус» 43/33/49

У 1967-му Кларку знову не пощастило. Три різні версії шасі, три різних мотора - і знову титул випущений з-за ненадійності техніки. Шотландець завоював чотири перемоги, шість поул, але всі вони не мали ніякого значення, так як Кларк зійшов по ходу сезону аж п'ять разів (і чотири рази - з-за технічних проблем). Лише третє місце в загальному заліку і друге в кубку конструкторів - для команди.

«Феррарі» 126C2B / 126C3

Дивовижна історія. У 1983 році за чемпіонський титул в особистому заліку боролися відразу три пілоти з різних команд. Ален Прост на «Рено» довгий час вважався фаворитом, але через двох відмов турбомотора поступився титулом більш стабільному Нельсону Піке на «Бребема» .На насправді якнайшвидшої машиною того року була «Феррарі» під керуванням Рене Арну і Патріка Тамбе: 4 перемоги на двох, 12 подіумів і цілих 8 поул, Скудерія навіть взяла кубок конструкторів з 10-очковим перевагою. Але 10 сходів на двох відгукнулися пілотам італійської стайні втратою шансів на титул чемпіона світу.

«Вільямс» FW11

Ще один приклад, коли пілоти на якнайшвидшій машині не можуть взяти чемпіонський титул в особистому заліку. На командному фронті «Вільямс» домігся успіху - в 1986-му «Макларен» поступився синьо-жовтої команди цілу прірву.

Для порівняння: «Макларен» - 2 поула і 4 перемоги, 12 подіумів (11 на рахунку одного Проста). «Вільямс» - 4 поула, 9 перемог, 19 подіумів на двох. Але ні Піке, ні Менселл титул не виграли - чемпіоном став Прост.

Дивно, але рекордсменом по поул в той сезон виявився Айртон Сенна на «Лотус» (8 поул), який ... теж не став чемпіоном, як і його команда.

«Макларен» MP4-20

У 2005-му у Кімі Райкконена було все, щоб взяти титул. Нестабільний напарник, швидка (можливо, якнайшвидша машина чемпіонату), гідний, але аж ніяк не непереможний суперник. Не було техніки, в якій можна було бути впевненим. Складно виділити уїк-енди, в яких у фіна не було жодної технічної проблеми. Мотор на старті ДЛМГ, підвіска ламалася сама по собі, штрафи за зміну двигуна відкидали Кімі в кінець стартової решітки. Дивно взагалі, як у гонщика вистачало безстрашності обганяти суперників по зовнішній траєкторії в першому повороті «Сузукі» на такій машині.

Незважаючи на всі труднощі, на фініші сезону Райкконен поступився Алонсо всього 21 очко, в той час як інші пілоти програли двом лідерам цілу прірву. 10 перемог, 8 поул, 12 швидких кіл - навіть на такому швидкому боліді можна не стати чемпіоном світу.

«Макларен» MP4-22

Напевно, самий епічність провал «Макларена» в історії. Не можна назвати болід стайні найшвидшим - ні в чому не поступалися Уокинга розробки Скудерії. У «Макларені» виявився склад, про який зараз мріють в «Мерседесі». Але в 2007-му Фернандо Алонсо ще не був настільки досвідчений і далекоглядний, а Льюїс Хемілтон ще не був триразовим чемпіоном світу.

Машина була як швидкої, так і надійної - пілоти команди жодного разу за сезон не зійшли з дистанції гонки через технічні проблеми. Авторитетний журнал Autosport навіть визнав шасі MP4-22 гоночним автомобілем року.

Якщо в особистому заліку боротьба йшла до останнього повороту, то в Кубку конструкторів титул повинен був діставатися Уокинга. Але історія з промисловим шпигунством позбавила команду чемпіонства і 100 млн доларів, а гонщики в запалі боротьби зайшли занадто далеко. У рік, коли стайня мала легко брати відразу два титули, вона програла на всіх фронтах. А в кінці сезону «Макларен» покинув і Фернандо Алонсо.

«Ред Булл» RB5

Болід, який став в майбутньому основою для створення чемпіонських шасі ери домінування «Ред Булл». Революційна машина спочатку не мала ніякого подвійного дифузора і навіть KERS. Однак саме шасі Едріана Ньюї зупинило переможну серію Дженсона Баттона, налякало Росса Брауна і його підопічних.

На жаль, чемпіонська команда тільки будувалася, новий лідер Себастьян Феттель не відрізнявся досвідом і безпомилковим пілотажем, та й техніка іноді підводила. До кінця сезону німець вже не міг наздогнати Баттона в особистому заліку, так і в Кубку конструкторів стайня також поступилася «Брауну». RB5 виглядав незграбним і недосконалим, але Едріан Ньюї багато разів повторював, що все подальші успіхи команди пов'язані саме з болідом 2009 року.

«Макларен» MP4-27

В останні роки чемпіоном за провалами громадськість вважає «Феррарі», але список невдач Уокинга дозволяє поставити «Макларен» в лідери рейтингу фаталістів XXI століття. У підопічних Мартін Уїтмарш була сама реальна можливість зупинити гегемонію «Ред Булл». Болід зразка 2012 року вийшов дійсно швидким - 8 поул, багато хто з них були здобуті з гігантським перевагою над конкурентами. Але шасі виявилося примхливим - погано працювало з гумою в дощ, а в суху погоду часто ламалося.

Дженсон Баттон вже до середини сезону традиційно вирушив «шукати баланс», і за команду в поодинці віддувався Льюїс Хемілтон. Але до технічних проблем додалися тактичні помилки, і англієць продемонстрував образливу для амбіцій чемпіона статистику. На відміну від Феттеля і Алонсо, гонщик жодного разу не зміг навіть фінішувати в гонці після того, як виграв попередню. Уже після Гран-прі Японії стало очевидно - титулу не буде ні для пілота, ні для команди.

Розчарований Хемілтон пішов піднімати «Мерседес» до вершин, а «Макларен» продовжив скочуватися по похилій. Більш ніж успішну, але недосконалу конструкцію MP4-27 чомусь не захотіли доводити до розуму. Замість цього інженери зібрали настільки провальний нове шасі, що Мартін Уїтмарш, звільненого через рік з невеликим, ще довго не міг розшукати жоден журналіст на планеті.

фото: globallookpress.com / National Motor Museum / Heritage-Images, David Phipps / Sutton Motorsport Images / Heritage-Images; it.wikipedia.org / Anefo / Antonisse / gahetna.nl ; Gettyimages.ru / Simon Bruty / Allsport, Clive Mason (5,7), Mark Thompson, Vladimir Rys