Proizd

  Все мы очень и очень редко сидим на месте. И передвигаемся мы каждый раз на различных видах транспорта. Всем нам хочется, что бы это было как можно быстрее, качественнее, надежнее и так далее. Именно

  Видео для школьников по пожарной безопасности
  Директор поручил мне закупить в офис систему корпоративной безопасности, чтобы знать чем сотрудники занимаются, и чтобы никакой материал не пропал. Решил обратиться в эту на странице сайта www.smartnet.ua

  Рукопашный бой русский видео
  Как то приезжал в Москву посмотреть достопримечательности все таки столица и весь день пробегал был и на красной площади и в музеях и в Третьяковской галерее а время уже к ночи близится ну и поехал на

  Видео самоучитель по айкидо
  Муж потерял свои перчатки, решила подарить ему новые. Ведь это всегда приятно, когда о тебе заботится близкий человек, да к тому же еще и без подсказок : ) Пересмотрела кучу вариантов, но подобрала ему

  Видео тренировок по рукопашному бою
  В жизни каждой женщины бывает один незабываемый день, когда она ощущает себя принцессой и весь мир склоняется у её ног. Это день Свадьбы. В этот день наряд невесты затмевает все мыслимые и немыслимые

  Русский рукопашный бой
  Спортивно-досуговый центр Ирины фон Раушен - иппотерапия, верховая езда, конные шоу Спортивно-досуговый центр Ирины фон Раушен расположен в 10 минутах езды от Калининграда, в поселке Холмогоровка. Его

  Уроки айкидо на видео
  Наверняка, практически каждый хозяин собственного дома, либо же собственник предприятия, делая ремонт в принадлежащем ему помещении рассчитывает на то, что его не придется переделывать спустя несколько

*/ ?>

A e dini se si të shpëtojnë gjatë një tornado?

5 shtator 2018, 16:52

Elli nga Kansasi me ndihmën e një uragan u transferua në një vend magjik. Por jo të gjithë janë aq me fat. Dikush thjesht u la pa shtëpi ose madje u plagos. A e dini se çfarë të bëni gjatë një stuhi dhe një uragan?

Qyteti i madh nuk mund t'ju mbrojë

Qyteti i madh nuk mund t'ju mbrojë

Tornado, veçanërisht ato të forta, shpesh nuk përfundojnë në qytete të mëdha. Mes viteve 2004 dhe 2014, megacities të mëdha u kursyen nga një tornado me një vlerësim EF3 ose më të lartë në shkallën Fujita. Por kjo nuk ka të bëjë fare me faktin se megacities mund të mbrojnë banorët e tyre. Përkundrazi, një bashkim i rrethanave, për shkak të faktit se qytetet përbëjnë një përqindje të vogël të zonës së tokës. Do të dukej se rrokaqiejt mund të thyenin një kolonë të ajrit të rradhës, por në fakt, përmasat e tyre nuk janë të krahasueshme. Ndërtesa më e lartë në botë ka një lartësi prej 828 metra. Një uragan mund të arrijë 8-16 kilometra. Përveç kësaj, studimi gjeti se sistemet e ngrohjes në shtëpi mund të rrisin fuqinë e një tornado në Atlanta në 2008.

Duket se fshehja nën një urë është një ide e mirë. Nuk është kështu

Është mjaft e qartë dëshira e shoferëve për t'u ndalur nën mbikalimin gjatë një tornado. Në nivelin e emocioneve dua të fshihem diku nga rreziku. Por meteorologët nuk e këshillojnë ta bëjnë këtë. Era nga një tornado rritet në lartësi, dhe kjo do të thotë se edhe një rritje e vogël nën mbikalimin mund të çojë në një rrezik më të madh të lëndimit nga mbeturinat fluturuese. Më keq, pajisja e mbikalimit krijon efektin e një tuneli të erës. Forca e erës rritet kur kalon nëpër një hapësirë ​​të ngushtë. Kjo u demonstrua në vitin 1999, kur një tornado e fuqishme vrau dhe plagosi njerëz në rampa në Oklahoma.

Gjëja më e mirë për të bërë në qoftë se ju shihni një uragan ndërsa ngarje është për të përzënë jashtë rrugës dhe për të gjetur strehim më të afërt. Nëse kjo nuk është e mundur, duhet të lëvizni në një hendek ose në ultësirë ​​dhe të mbuloni kokën me duart tuaja.

Nuk ka varësi nga këndi i dhomës ku jeni dhe siguria juaj

Nuk është një mit që të jesh në pjesën jugperëndimore të dhomës është më e sigurt gjatë një tornado. Ky mit ka lindur në 1887 në sajë të një libri të shkruar nga një meteorolog i quajtur John Park Finley. Sidoqoftë, nuk parashikohet që një uragan nuk lëviz gjithmonë nga jugperëndimi në verilindje, dhe madje edhe nëse bëjnë këtë, era nuk duhet të hidhet në një vijë të drejtë.

Dritaret e hapura për të barazuar presionin (dhe shtëpia juaj do të humbasë çatinë e saj)

Dritaret e hapura për të barazuar presionin (dhe shtëpia juaj do të humbasë çatinë e saj)

Këshilla e mëparshme për të hapur dritare kur ndodh një tornado bazohet në faktin se dallimi në mes të presionit të ulët brenda tornados dhe presionit më të lartë në shtëpi do të bëjë që shtëpia të shpërthejë. Hapja e dritareve do ta zgjidhë këtë problem. Por më pas me ndihmën e vëzhgimeve më të palëkundshme, ata kuptuan se era që bie brenda dhomës po copëton çatinë e shtëpisë. Pra, kjo këshillë e bëri atë më keq.

Mos u mundoni të kapni një tornado

Do të duket se makina mund të arrijë shpejtësinë për të lëvizur tornado më të shpejtë. Por rreziku është se tornado mund të lëvizë në mënyrë të çrregullt. Rruga juaj mund të bllokojë plehrat ose vetëm një bllokim trafiku. Nëse jeni tashmë në dhomë, prisni atje, nuk ia vlen të rrezikoni. Pas një serie tornadash në Shtetet e Bashkuara, u zbulua se gjysma e vdekjeve dhe lëndimeve kanë ndodhur tek njerëzit që largohen nga makinat e tyre. Shumë prej tyre braktisën shtëpitë e tyre, të cilat në fund mbetën të paprekura.

burimi: Howstuffworks.com

A e dini se çfarë të bëni gjatë një stuhi dhe një uragan?