Банку «Кока-Коли» скасувала матч, в якому «Інтер» влетів 1: 7. Вона 40 років зберігалася в музеї «Вітесс» Слуцького

1. Всі тексти Єгора Мічуріна, акуратно розкладені по темам, можна знайти на його сайті

Одна з найскандальніших історій ЛЧ.

Одна з найскандальніших історій ЛЧ

Partita Della Lattina - красива італійська фраза, яка нагадує назву якогось фестивалю, вина або середньовічного замку. Німецький аналог - Büchsenwurfspiel - більше схожий на лайку. Буквальний переклад цього виразу - матч банки. Воно з'явилося після того, як «Інтер» (чинний чемпіон Італії, вже 11-е скудетто в історії) був знищений менхенгладбахської «Боруссією» (1: 7) в сезоні-1971/72.

У ті роки Кубок чемпіонів проходив без групового етапу: команди відразу грали плей-офф - починаючи з 1/16 фіналу. «Інтер» стартував ненудно - 6: 4 за сумою двох матчів з грецьким АЕК. Другий раунд виявився значно страшніше: в суперники випала «Боруссія» з Менхенгладбаха, яка виграла бундеслігу двічі поспіль - першої в історії німецького футболу. За неї грали такі чудові футболісти, як нападник Юпп Хайнкес (пізніше взяв з «Баварією» 4 чемпіонства як тренер) і півзахисник Гюнтер Нетцер (вам повинно бути соромно, якщо ви не чули це ім'я, адже воно згадується навіть в комедії «День виборів» ; насправді Нетцер був найкращим молодим гравцем Європи-1972 і три роки грав за «Реал»).

20 жовтня 1971 зібрався повний «Бекельберг Штадіон» - 27 тисяч осіб стояли під дощем і мерзли. Взагалі-то німецький футбол ще не став одним з найсильніших в Європі - «Інтер» був упевнений, що легко зробить крок до чвертьфіналу. Плани звалилися відразу: на 7-й хвилині італійці пропустили перший м'яч (вистрілив Юпп Хайнкес), а коли відігралися, щось не протрималися і пари хвилин: «Менхенгладбах» тут же зробив рахунок 2: 1. Матч виходив дуже динамічним і гострим, але на 29-й хвилині несподівано був зупинений. З трибуни прилетіла банку «Кока-Коли» - прямо в голову форварду «Інтера» Бонімбе. Взагалі-то він Роберто Бонінсенья, але через маленький зріст його частіше називали як карлика, який виступав в італійському цирку.

Через нещасливе банки гра перервалася на сім хвилин. Голландський арбітр Джеф Дорпманс марно намагався заспокоїти розбушувалися футболістів «Інтера», які стовпилися навколо форварда і відмовлялися продовжувати матч.

Суддя міг тут же відвести команди, але вирішив, що матч продовжиться - в ті роки це було нормою. Згадати хоча б дикий Міжконтинентальний кубок в 1967-му , Коли матч дограли навіть після того, як в голову воротаря «Селтіка» потрапили каменем. В інтерв'ю газеті Spiegel через 40 років після тієї зустрічі голландець пояснив своє рішення.

«Природно, я ніколи не забуду той матч. Головний комісар поліції Менхенгладбаха попросив мене не зупиняти гру, оскільки на стадіоні було близько семи тисяч італійців, які могли спровокувати серйозні заворушення. Я як і раніше переконаний, що Бонінсенью виступив як відмінний актор. Банку була відкрита, вона не була повною і пролетіла 20-30 метрів, так що удар не міг бути дійсно сильним. Звичайно, поведінка вболівальника, який кинув банку, правильним не назвеш, але і реакція футболіста могла б бути іншою ».

Поліція і вболівальник, який міг кинути банку Поліція і вболівальник, який міг кинути банку

«Інтер» стверджував, що банку була повною, хоча на кадрах з матчу видно зворотне. Сандро Маццола навіть підняв цю банку і показав її судді - до того моменту вона виявилася трохи здавленої і порожній.

Футболісти «Боруссії» до сих пір впевнені, що банку не вплинула на матч - і з ними складно сперечатися. Коли Бонісенья раптово впав і покотився по мокрому газону, голосно кричучи, німці вже вели 2: 1. Гюнтер Нетцер, розмовляючи з репортером з Corriere della Sera, був категоричний:

«У той день ми грали матч нашому житті, і ніхто б не зміг зупинити нас. Ми б обіграли «Інтер», навіть якби не було ніякої банки і Бонінсенью залишився б на поле. Після гри наш тренер попросив лікаря команди відвідати Роберто, але йому не дозволили. Двері в роздягальню «Інтера» були замкнені ».

Дехто стверджував, що поки Бонімбу клали на носилки і несли з поля, Нетцер відкинув повну банку за лінію поля, де її підібрав німецький поліцейський. За цією версією, Сандро Маццола приніс арбітру вже другу банку, підкинуту фанатами. Встановити, чи так це, вже неможливо. Матч не показували в прямому ефірі: президент «Боруссії» не домовився з власником прав на телетрансляцію ARD. Момент кидка не знято, зате його наслідки видно у всіх подробицях.

Бонімба як і раніше стверджує, що удар алюмінієвої банки «Кока-Коли» в голову був дуже сильним і не дозволяв йому продовжити гру. На питання, чи була це та сама банку, за якої збігав капітан «Інтера», він не відповів, а порадив звернутися до самого Маццола.

«Я був у замішанні кілька хвилин. [Це була] раптовий біль, голова розколювалася, а ще я був у нестямі від гніву. Німці наполягали, що я просто хотів, щоб їм присудили технічну поразку, але я не перебільшив свою реакцію. Мене просто вибили з гри цієї банкою. У мене не було порізу, але удар був дуже сильний ».

Через сім хвилин взаємних докорів, образ, волань до арбітра і розмахувань руками матч продовжився. У час, що залишився «Боруссія» забила ще 5 м'ячів - «Інтер» був розчавлений.

Остаточний рахунок матчу шокував всю Європу. «Інтер», який вважався одним з претендентів на потрапляння у фінал Кубка європейських чемпіонів, так зганьбився в Менхенгладбаха! Але вже на наступний день УЄФА почала вивчати інцидент з банкою. Захисник «Інтера» Габріеле Оріалі стверджував, що матч був несправжнім: як тільки поле покинув Бонінсенью, «Інтер» нібито втратив настрій на гру і правильну ментальність. висловився і легендарний капітан команди Джачінто Факкетті .

«Інцидент стався за рахунку 1: 2, ми легко могли б відігратися. Але з того моменту ніякої гри вже не було. Ми грали просто на автоматі. Хтось думав про перегравання, хтось чекав, що нам присудять перемогу, а деякі і зовсім не хотіли грати далі ».

Правила УЄФА тоді не дозволяли присудити перемогу команді, яка постраждала від дій противника, уболівальників або суддів. З боку «Інтера» в УЄФА спілкувався віце-президент Пеппіно Пріско, професійний адвокат. Нарешті, під час однієї із зустрічей, тривалої далеко за північ, домовилися про перегравання. «Це найкраще, чого ми могли добитися», - зізнавався потім Пріско.

Вважалося, що банку кинув голландський уболівальник «Боруссії» - інформації про нього до ладу не з'явилося. Відомо лише, що він більше ніколи не ходив на футбольні стадіони. Але 25 років потому уболівальник повідомив німецькому виданню Bild, що нічого в гравців «Інтера» не кидав.

Гра в Мілані, яка повинна була стати відповідної, офіційно виявилася першою. «Баночний людина» Роберто Бонінсенья помстився німцям голом - він став лише одним з чотирьох, які «Інтер» забив у ворота «Боруссії» (підсумок - 4: 2). Гра у відповідь за рішенням УЄФА проходила не в Менхенгладбаха, а на Олімпійському стадіоні Берліна, де зібралося 84 тисячі глядачів. Перегравання, за спогадами Джачінто Факкетті, проходила в умовах неймовірної ворожості.

«Вони були в люті, що їх перемогу з рахунком 7: 1 не зарахували, але ми відчували, що повинні довести, наскільки цей результат не відображав різницю між нами. Ми дуже нервували, але поклялися не здаватися ».

Незважаючи на тотальне домінування, «Гладбах» так і не забив. 0: 0 - і італійці вийшли в чвертьфінал, де обіграли льєзький «Стандард». Потім «Інтер» в півфіналі пройшов «Селтік», але фіналі програв. Дубль Кройффа вручив кубок «Аяксу».

На офіційному сайті «Боруссії» текст про другий раунд Кубка європейських чемпіонів-одна тисяча дев'ятсот сімдесят одна / 72 закінчується словами: «7: 1 на« Бекельберге », які офіційно оголошені недійсними, назавжди залишаться в нашій пам'яті».

І це правда. Банку «Кока-Коли» 40 років зберігалася в музеї голландського «Вітесс», куди її пожертвував арбітр Дорпманс. У 2012-му президент «Боруссії» Стефан Шіперс попросив, щоб голландці віддали цю реліквію на батьківщину.

Тепер вона виставлена ​​в музеї «Боруссії».