Баскетбол - OLYMPS.RU

1. Історія баскетболу
  2. Правила баскетболу
  3. порушення

Баскетбол (англ Баскетбол (англ. Basket - корзина, ball - м'яч) - спортивна командна гра з м'ячем. В баскетбол грають дві команди, кожна з яких складається з п'яти гравців. Мета кожної команди - закинути руками м'яч в кільце з сіткою (кошик) суперника і перешкодити іншій команді опанувати м'ячем і закинути його в свою корзину. Kорзина знаходиться на висоті 3,05 метра від підлоги (10 футів). Від кожної команди на майданчику знаходиться по 5 чоловік, всього в команді 12 чоловік, заміни не обмежені. За м'яч, закинутий з ближньої та середньої дистанції, зараховується 2 очки, з дальньої (із-за триочкової лінії) - 3 очка. Штрафний кидок оцінюється в одне очко. Стандартний розмір баскетбольного майданчика 28 метрів в довжину і 15 метрів у ширину. Баскетбол - один з найпопулярніших видів спорту в світі.

Баскетбол входить в програму Олімпійських ігор з 1936 року. Винахідник гри Джеймс Нейсміт був там в якості гостя. Регулярні чемпіонати світу з баскетболу серед чоловіків проводяться з 1950 року, серед жінок - з 1953 року, а чемпіонати Європи - з 1935 року.

В Європі проводяться міжнародні клубні змагання Євроліга ULEB, Кубок Європи УЛЄБ, Кубок Виклику.

Найбільшого розвитку гра досягла в США: чемпіонат Національної баскетбольної асоціації (НБА) більше 50 років є найсильнішим національним клубним турніром в світі.

Історія баскетболу

Взимку 1891 року студентам коледжу Молодіжної Християнської Асоціації із Спрінгфілда, штат Массачусетс, вимушеним виконувати нескінченні гімнастичні вправи, що вважалися в той час чи не єдиним засобом залучення молоді до спорту, було дуже нудно на заняттях фізичного виховання Взимку 1891 року студентам коледжу Молодіжної Християнської Асоціації із Спрінгфілда, штат Массачусетс, вимушеним виконувати нескінченні гімнастичні вправи, що вважалися в той час чи не єдиним засобом залучення молоді до спорту, було дуже нудно на заняттях фізичного виховання. Одноманітності таких занять необхідно було покласти край, внести в них свіжий струмінь, яка здатна була б задовольнити потреби змагань сильних і здорових молодих людей.

Вихід з здавався тупиковим положення знайшов скромний викладач коледжу на ім'я Джеймс Нейсміт. 1 грудня 1891 року його прив'язав дві корзини з-під персиків до поручнів балкона спортивного залу і, розділивши вісімнадцять студентів на дві команди, запропонував їм гру, сенс якої зводився до того, щоб закинути більшу кількість м'ячів в корзину суперників.

Ідея цієї гри у нього зародилася ще в шкільні роки, коли діти грали в старовинну гру «duck-on-a-rock» ( «Качка на камені»). Сенс цієї популярної, у той час, гри полягав у наступному: підкидаючи невеликий камінь, необхідно було уразити їм вершину іншого каменю, більшого за розміром.

Цілком прагматично названа «баскетбол» гра лише віддалено нагадувала сучасний баскетбол. Ведення м'яча не існувало, гравці тільки перекидали його один одному, стоячи на місці, і прагнули потім закинути в корзину, причому виключно обома руками знизу або від грудей, а після вдалого кидка один з гравців забирався на приставлені до стіни сходи і витягував м'яч з корзини . З сучасної точки зору дії команд здалися б нам млявими і загальмованими, проте метою доктора Нейсміта було створити гру саме колективну, в яку можна було б залучити одночасно велику кількість учасників, і цьому завданню його винахід відповідав повною мірою.

Правила баскетболу

Спочатку правила гри в баскетбол були сформульовані американцем Джеймсом Нейсмітом і складалися лише з 13 пунктів Спочатку правила гри в баскетбол були сформульовані американцем Джеймсом Нейсмітом і складалися лише з 13 пунктів. З часом баскетбол змінювався, змін вимагали і правила. Перші міжнародні правила гри були прийняті в 1932 році на першому конгресі ФІБА, після цього вони багаторазово коректувалися і змінювалися, останні значні зміни були внесені в 1998 і 2004 роках. З 2004 року правила гри залишаються незмінними. Правила гри дещо відрізняються в НБА і чемпіонатах, що проводяться під егідою ФІБА (Чемпіонати світу, Олімпійські ігри, Чемпіонати континентів, міжнародні та національні першості європейських клубів).

В баскетбол грають дві команди, зазвичай по дванадцять чоловік, від кожної з яких на майданчику одночасно присутній п'ять гравців. Мета кожної команди в баскетболі - закинути м'яч в корзину суперника і перешкодити іншій команді опанувати м'ячем і закинути його в корзину своєї команди.
М'ячем грають тільки руками. Бігти з м'ячем, що не бив їм в підлогу, навмисно бити по ньому ногою, блокувати будь-якою частиною ноги або бити по ньому кулаком є ​​порушенням. Випадкове ж зіткнення або торкання м'яча стопою або ногою не є порушенням.

Переможцем в баскетболі стає команда, яка після закінчення ігрового часу набрала більшу кількість очок. При рівному рахунку після закінчення основного часу матчу призначається овертайм (зазвичай п'ять хвилин додаткового часу), в разі, якщо і по його закінченні рахунок буде дорівнює, призначається другий, третій овертайм і т. Д., До тих пір, поки не буде виявлено переможця матчу.

За одне влучення м'яча в кільце може бути зарахована різна кількість очок:

1 очко - кидок зі штрафної лінії
2 очка - кидок з середньої або близької дистанції (ближче триочкової лінії)
3 очка - кидок через триочкової лінії на відстані 6м 75см (7м 24 см в Національній баскетбольній асоціації)

Гра офіційно починається спірним кидком в центральному колі, коли м'яч правильно відбитий одним із спірних. Матч складається з чотирьох періодів по десять хвилин (дванадцять хвилин в Національній баскетбольній асоціації) з перервами по дві хвилини. Тривалість перерви між другою і третьою чвертями гри - п'ятнадцять хвилин. Після великої перерви команди повинні помінятися кошиками.

Гра може йти на відкритому майданчику і в залі висотою не менше 7 м. Розмір поля - 28 × 15 м. Щит розміром 180 × 105 см. Від нижнього краю щита до підлоги чи грунту повинно бути 290 см. Кошик представляє собою металеве кільце, обтягнуте сіткою без дна. Вона кріпиться на відстані 0,15 м від нижнього обріза щита. Встановлена ​​стандартами FIBA ​​для чоловічих змагань окружність м'яча - 74,9-78 см, маса - 567-650 г (для жіночих відповідно 72,4-73,7 см і 510-567 г).