Proizd

  Все мы очень и очень редко сидим на месте. И передвигаемся мы каждый раз на различных видах транспорта. Всем нам хочется, что бы это было как можно быстрее, качественнее, надежнее и так далее. Именно

  Видео тренировок по рукопашному бою
  В жизни каждой женщины бывает один незабываемый день, когда она ощущает себя принцессой и весь мир склоняется у её ног. Это день Свадьбы. В этот день наряд невесты затмевает все мыслимые и немыслимые

  Рукопашный бой русский видео
  Как то приезжал в Москву посмотреть достопримечательности все таки столица и весь день пробегал был и на красной площади и в музеях и в Третьяковской галерее а время уже к ночи близится ну и поехал на

  Видео самоучитель по айкидо
  Муж потерял свои перчатки, решила подарить ему новые. Ведь это всегда приятно, когда о тебе заботится близкий человек, да к тому же еще и без подсказок : ) Пересмотрела кучу вариантов, но подобрала ему

  Русский рукопашный бой
  Спортивно-досуговый центр Ирины фон Раушен - иппотерапия, верховая езда, конные шоу Спортивно-досуговый центр Ирины фон Раушен расположен в 10 минутах езды от Калининграда, в поселке Холмогоровка. Его

  Уроки айкидо на видео
  Наверняка, практически каждый хозяин собственного дома, либо же собственник предприятия, делая ремонт в принадлежащем ему помещении рассчитывает на то, что его не придется переделывать спустя несколько

  Обучение рукопашному бою
  В зависимости от боевого применения и способов выполнения все приемы рукопашного боя делятся на три вида: – атакующие действия; – защитные действия; – контратакующие действия (атакующие действия как во

  Видео для школьников по пожарной безопасности
  Директор поручил мне закупить в офис систему корпоративной безопасности, чтобы знать чем сотрудники занимаются, и чтобы никакой материал не пропал. Решил обратиться в эту на странице сайта www.smartnet.ua

*/ ?>

Boris Berezovski: shkaqet e vdekjes së oligarkut të fshehur, detajet e vdekjes dhe jetës personale

Një nga sipërmarrësit më të shquar të viteve '90, Boris Berezovski, vdiq papritmas në Londër të shtunën, më 25 mars. Biznesmeni u gjet i vdekur në një nga banjat e shtëpisë ku jetonte. Shkaku zyrtar i vdekjes së Berezovskit ende nuk është përmendur, por versionet për shkaqet e mundshme të vdekjes së tij po shumohen si kërpudhat pas shiut. Ka rreth pesë prej tyre. Dp.ru mblodhi të gjitha versionet e shkaqeve të vdekjes së Boris Berezovskit, si dhe detajet e vdekjes së tij.

Vdekja e detajeve të Berezovskit

Boris Berezovski vdiq

Biznesmeni rus Boris Berezovski vdiq në vitin e 68-të të jetës, dhëndri i tij Egor Shumme raportoi më 25 mars në Facebook. "Boris Berezovski vdiq," shkroi ai. Ai u gjet i vdekur në një shtëpi në Surrey në jug të Anglisë.

Boris Berezovsky shkaku i vdekjes: pesë versione

Shkaku i vdekjes së Boris Berezovskit: versioni i parë - arrestimi i zemrës

Shkaku zyrtar i vdekjes së Boris Berezovskit ende nuk është emëruar. Miku i tij i ngushtë Demian Kudryavtsev fillimisht njoftoi se biznesmeni kishte një dështim të zemrës.

Shkaku i vdekjes së Boris Berezovskit: versioni i dytë është helmimi

Policia britanike beson se Berezovski mund të ishte helmuar. Indet e të ndjerit merren për shqyrtim, ato do të dërgohen në qendrën britanike për kërkimin e armëve bërthamore Aldermaston. Specialistët e kësaj qendre në vitin 2006 vendosën se Aleksandër Litvinenko, nënkolonel i sigurisë shtetërore, u helmua nga polonium radioaktiv.

Shkaku i vdekjes së Boris Berezovsky: version tre - biznesmen i mbytur

Sot, më 25 mars, pati një version që Berezovski u mbyt, u shpreh nga ish-zëvendësdrejtori i përgjithshëm i linjës ajrore " Aeroflot "Nikolai Glushkov Sipas tij, një shami u gjet pranë trupit të të ndjerit, biznesmeni tjetër i biznesmenit nuk beson në vetëvrasje.

Arsyeja për vdekjen e Boris Berezovsky: versioni i katërt - vetëvrasje

Gjithashtu në media në orët e para pas vdekjes së Berezovskit, u shfaqën informata se ai kishte kryer vetëvrasje. Pas humbjes së një padie të profilit të lartë kundër një tjetër oligarku Roman Abramovich, Berezovski ishte në depresion, shkroi mediat perëndimore. Sipas vendimit të Gjykatës së Lartë të Londrës, ai duhej të paguante 35 milionë funte për Abramoviç për pagesa ligjore. Gjykatësi e quajti Berezovsky "krejtësisht jo të besueshme". E gjithë kjo e dëmtoi biznesmenin.

Njerëzit nga rrethi i Berezovskit i thanë medias se kohët e fundit oligarku preferonte të qëndronte në shtëpi dhe katër muaj më parë ai u trajtua në klinikën Priory Britanike, ku ai mori anti-depresorë.

"Ai u lodh mendërisht, foli për vetëvrasje, më tha se çdo gjë kishte mbaruar, nuk kishte asgjë në të dhe gjëja më e mirë që mund t'i ndodhte atij ishte një atak në zemër", tha Berezovski për Guardian.

Berezovski është i zhytur në borxhe. Ai filloi të shesë pronën: shtëpi, Rolls-Royce e rrallë, objekte arti. Kohët e fundit në ankandin e Christies ishte shitur printimi i "Red Lenin" i Andy Warhol. Dyert e zyrës së një biznesmeni në qendër të Londrës janë mbyllur për disa muaj tani.

Po ashtu thuhet se shërbimet sekrete britanike vranë Berezovskin.

Kohët e fundit, Boris Berezovski jetoi në Londër, ku mori azil politik. Në shtëpi, biznesmeni u akuzua për kryerjen e një numri veprash penale. Nga Londra, Berezovski shpesh bëri deklarata duke kritikuar autoritetet ruse, në veçanti figurën qendrore politike të Federatës Ruse - Presidentin Vladimir Putin. Sipas sekretarit të shtypit të presidentit Dimitri Peskov Berezovski i shkroi një peticion presidentit duke i kërkuar atij që të lejonte që ai të kthehej në Rusi. Vërtetë, ai kaloi pikën e kthimit dhe nuk mundi të kthehej në vendin ku e bëri shtetin.

Në vitin 2011, presidenti rus tha: "Ne e dimë kush është ulur në Londër: ata duan të kthehen, por ndërsa unë jam ulur këtu, ata nuk munden".

Berezovski do të varroset në Moskë - i cili tha

Kur dhe ku Berezovski do të varroset nuk dihet akoma për disa. Para kësaj, trupi i tij do t'i nënshtrohet një sërë provash për të përcaktuar shkaqet e vdekjes. Megjithatë, Dmitri Peskov, në një intervistë me mediat ruse, nuk përjashtoi që Moska mund të merrte në konsideratë çështjen e funeralit të Berezovskit në Ross, me shënimin: "Nëse merret oferta e përshtatshme".

Familja Boris Berezovsky dhe fëmijët

Berezovski u martua zyrtarisht dy herë. Gruaja e parë, Nina Korotkova, studioi me sipërmarrësin e ardhshëm. Ajo ishte dy vjet më e re se Berezovski, çifti i nënshkruar në fillim të viteve 1970. Pas kësaj, ata kishin dy vajza - Elizabeth në 1971 dhe Catherine në 1973.

Herën e dytë që Berezovski u martua në vitin 1991, Galina Besharova. Kthehu në 1989, çifti kishte një djalë, Artem, dhe në vitin 1992, vajza e tyre Anastasia. Vitin pasues, Galina dhe fëmijët e saj fluturoi në Londër, dhe që atëherë Berezovski ka jetuar veçmas prej tyre. Divorci Galina dhe Boris Berezovski lëshuan vetëm në vitin 2011. Sipërmarrësi pagoi ish-gruan e tij një kompensim rekord - nga 165 në 220 milionë paund.

Bashkëshortja e fundit e Berezovskit, Elena Gorbunova, i lindi dy fëmijë të tjerë - një vajzë, Arina, në vitin 1996 dhe një djalë, Gleb, në vitin 1997. Pas ndarjes në janar të këtij viti, Gorbunova ngriti një padi kundër oligarkut për disa milion sterlina.

video: Reuters

video:  Reuters

Përzgjidhni fragmentin me tekstin e gabimit dhe shtypni Ctrl + Enter