Читати реферат з культурології: "Спортивні змагання. Баскетбол"

(Назад)   (Завантажити роботу)   Функція читання служить для ознайомлення з роботою (Назад) (Завантажити роботу)

Функція "читання" служить для ознайомлення з роботою. Розмітка, таблиці і картинки документа можуть відображатися невірно або не в повному обсязі!
Сучасні правила змагань з баскетболу

Гра проходить на прямокутному майданчику завдовжки 28 і шириною 15 м (раніше її розміри складали, відповідно, 26'14 м) спеціальним м'ячем.

Маса м'яча 567-650 грам, окружність 749-780 мм (в іграх чоловічих команд; в іграх жіночих команд використовуються м'ячі менших розмірів, і ще менше - в матчах з міні-баскетболу). Баскетбольні м'ячі бувають двох типів: призначені для гри тільки в приміщеннях (indoor) і універсальні, тобто придатні для використання і в приміщеннях, і на вулиці (indoor / outdoor). Кошик (металеве кільце діаметром 45 см з натягнутою на ньому сіткою без дна) кріпиться на висоті 3,05 м на щиті, встановленому на стійці паралельно лицьовим лініям майданчика.

До кінця 1960-х років офіційні змагання проводилися як на відкритому повітрі, так і в спортивних залах. З 1968 всі офіційні матчі проходять тільки в закритих приміщеннях. Найбільші турніри по баскетболу зазвичай проводяться в залах висотою не менше 7 м.

Матч починається в центрі майданчика. Суддя підкидає м'яч строго вгору між двома гравцями команд-суперниць. У той момент, коли вони стосуються м'яча (брати м'яч в руки не можна), починається відлік ігрового часу. Після кожного свистка судді секундомір зупиняється - і з відновленням гри включається знову. (Відповідно, в баскетболі розрізняють «живий м'яч» і «мертвий м'яч».) Ігровий час фіксує суддя-хронометрист. Раніше матчі під егідою Міжнародної любительської федерації баскетболу (ФІБА) складалися з 2 таймів по 20 хвилин чистого ігрового часу. Згідно з новими правилами, прийнятим у 2000, матч складається з чотирьох таймів по 10 м чистого часу кожен (в НБА - з чотирьох таймів по 12 м) з 2-хвилинними перервами між першим і другим, третім і четвертим таймами, перерва в середині матчу - 15 м.

Раніше гравець міг володіти м'ячем необмежений час. У 1960-і роки минулого століття був введений 30-секундний (ФІБА) і 24-секундний (НБА) ліміт: по його закінченні команда втрачає м'яч. За правилами ФІБА 2000-го року, на атаку командам також відводиться не більше 24 секунд. До складу суддівської бригади входить так званий оператор 24 секунд, який стежить за дотриманням цього правила. Крім цього, існують також «правило трьох секунд» (стільки часу гравець атакуючої команди може перебувати в обмеженій зоні суперника, яку іноді так і називають - «3-секундна зона») і «правило восьми секунд» (за цей час команда, що опанувала м'ячем на своїй половині майданчика, повинна перевести його з тилової зони в передову).

Нічиїх в баскетболі не буває. Якщо після закінчення основного часу матчу рахунок виявляється рівним, призначається додатковий 5-хвилинний тайм - овертайм. Якщо і в овертаймі жодна з команд не доможеться перемоги, призначається ще одна