Емері сміливо зіграв з «Ліверпулем». Його оригінальна заміна витягла «Арсенал»

Розбір Вадима Лукомського.

Розбір Вадима Лукомського

1. Склад «Арсеналу» сильно залежав від готовності крайніх захисників - Ектор Бельерін, Начо Монреаль і Сеад Колашинаць були під питанням. У найгіршому сценарії ми могли побачити велике протистояння Граніт Джака-Мохамед Салах на одному краю і 34-річного Штефана Ліхтштайнера проти Садьо Мане на іншому. Такий розклад вдарив би і по опорній зоні, де не було б Джак - найближчий дублер Маттео Гендузі заробив дискваліфікацію в Кубку ліги.

Бельерін і Сеад Колашинаць відновилися, але склад все одно виглядав ризикованим: Сеад Колашинаць вперше при Емері з'явився в матчі АПЛ, в центрі захисту вийшов недосвідчений Роб Холдинг, поєднання Месут Озіл в ролі десятки / П'єр-Емерік Обамеянг на фланзі (обидва не дуже хороші без м'яча) проводило лише другий матч.

2. У «Ліверпуля» все зводилося до вибору схеми - більш звичні 4-3-3 або 4-2-3-1, які Юрген Клопп використовував в останні тижні. Однією з причин переходу на 4-2-3-1 було бажання створити оптимальні умови для Фабіньо. Клопп пояснював журналістам, що найкраща позиція бразильця - «шістка в схемі з двома опорниками». Схема 4-2-3-1 дозволяє йому грати саме так.

На цю гру Клопп вибрав 4-3-3, але все одно випустив Фабіньо в старті. Таким чином бразилець вперше зіграв за «Ліверпуль» в ролі опорника в центрі з трьох півзахисників.

3. Ключовий зоною став фланг Мохамеда Салаха. Його висока позиція відкрила гру в обидві сторони. Багато суперників побоюються атакувати через Салаха, розуміючи, яку загрозу він несе при контратаках. Емері проявив сміливість - він побачив в єгиптянина вразливе місце і використовував його.

У Сеад Колашинаць був дозвіл регулярно підключатися в атаку. Через ролі Салаха такі підключення проходили по одному з двох сценаріїв.

Через ролі Салаха такі підключення проходили по одному з двох сценаріїв

Салах біжить за Сеад Колашинаць, але не добігти до кінця. Сеад Колашинаць отримує можливість для загострення.

Сеад Колашинаць отримує можливість для загострення

Салах взагалі не обороняється. «Арсенал» навантажує його фланг.

4. «Ліверпуль» теж отримував вигоду від відкритості цього флангу.

По-перше, у «Арсеналу» тут грав Обамеянг. Габонец ні навмисне звільнений від оборони, як Салах, але часто застрявав в штрафний, тому що грав додаткового форварда, коли команда з м'ячем. Як наслідок, Трент Александер-Арнолд завжди мав можливість пасувати вперед. 41 з 52 його передач прямували вперед - тільки у воротарів і Віргіл ван Дейка була найкраща пропорція. Часто така свобода ТАА при отриманні м'яча прямо приводила до гострих ситуацій.

По-друге, сам Салах періодично користувався своєю високою позицією. Він не розірвав «Арсенал», як деяких інших настільки зухвалих суперників, але все одно був досить небезпечний: 3 удари, 4 пасу під удар, 4 обведення (у всіх категоріях кращий результат серед гравців «Ліверпуля»).

Хорошим уособленням картини першого тайму стала карта явних гольових моментів. Всі вони були створені з відкритого флангу Салаха / Обамеянга:

Всі вони були створені з відкритого флангу Салаха / Обамеянга:

5. Такий хід матчу був швидше на користь «Арсеналу». Лондонці по ходу цього сезону регулярно опиняються (і, як правило, перемагають) в матчах, де жодна з команд не контролює суперника. «Ліверпуль», навпаки, будує гру навколо оборонного контролю. Команда допускає всього 8 ударів в середньому за матч. Як правило, всі вони низької якості. Заради такої стабільності Клопп навіть злегка жертвує атакуючої міццю.

У цьому матчі «Арсенал» за один тільки перший тайм завдав 9 ударів, причому 7 з меж штрафного. Два були явними гольовими моментами (за попередні 10 ігор сезону «Ліверпуль» допустив всього 8 явних моментів).

В обороні «Ліверпуль» грав жахливо (за своїми стандартами), в атаці йшов за звичним графіком. Такий хід матчу - досягнення Емері. Навіть суперники, які тактично переграли «Ліверпуль» ( «Наполі» і «Сіті»), йшли іншим шляхом - знешкодити атакуючий тріо і як-небудь створити моменти попереду. Емері не переграв Клоппа в першому таймі (було рівність), але точно атакував сміливіше і ефективніше, ніж будь-який інший опонент.

6. Бажання карати «Ліверпуль» через сміливі підключення Сеад Колашинаць неминуче вело до великої кількості епізодів, в яких Холдинг опинявся проти Салаха. Це занадто суворе випробування для будь-якого - чи в світі є захисник, які без помилок стримає Салаха на великому просторі. Але в цілому Холдинг впорався - майже завжди його рішення були вірними. Якщо Салах і обробляють Роба, то за рахунок своїх унікальних якостей, а не через його оборонних ляпів.

7. Позиція Салаха створювала «Ліверпулю» ще одну проблему при обороні. Джорджиніо Вейналдум змушений був стягуватися до флангу для підстраховки. У цього були два слідства: його прямий опонент Джака отримував свободу, в опорній зоні виникали провали. З'являються в опорній «Ліверпуля» зони чудово розпізнавав Озіл. Німець тиснув саме на зону, яку Вейналдум залишав, допомагаючи на фланзі.

Німець тиснув саме на зону, яку Вейналдум залишав, допомагаючи на фланзі

Вільний Джака і Озіл, який бачить вразливу зону, працювали як зв'язка. Саме Джака чудово просував м'яч Месуту у вільний полуфланг. Все ускладнювалося позиційними помилками Фабіньо, який погано підтримував Війнальдум, коли той страхував фланг. У першому таймі «Ліверпуль» не справлявся.

У першому таймі «Ліверпуль» не справлявся

8. У перерві Клопп перейшов на схему 4-2-3-1. Тепер Салах грав нападника, Фірміно розташовувався під ним, а Мілнер закривав правий фланг.

Тепер Салах грав нападника, Фірміно розташовувався під ним, а Мілнер закривав правий фланг

Хід Клоппа засушив гру і повернув його команді контроль. З 46-ї по 81-у хвилину «Арсенал" не завдав жодного удару зі штрафної і лише раз пробив здалеку. «Ліверпуль» теж атакував не так небезпечно, як в першому таймі.

Тепер підключення Сеад Колашинаць чатував дисциплінований Мілнер, проти Озіла грали відразу два опорника - Вейналдум і Фабіньо, «Ліверпуль» всією командою розташовувався глибше, ніж в першому таймі. Результат: у «Арсеналу» була перевага в першій стадії атаки - один з опорників (Торрейра або Джака) завжди був вільний, але все звелося до контролю без загострення. 66% володіння «Арсенал» трансформував всього в 3 удари.

9. Перехід на 4-2-3-1 став непрямим підтвердженням провалу Фабіньо у стартовій ролі. Як опорник в 4-3-3 він поки не тягне.

Клопп спочатку пояснював тривалу адаптацію бразильця тим, що він поки не до кінця знайомий з принципами пресингу команди. Потім тренер вказував на те, що найкраща позиція Фабіньо - опорник в парі. Матч з «Арсеналом» був суворою перевіркою готовності Фабіньо до звичного для «червоних» футболу - тестував гуру відкриттів між лініями Месут Озіл. Новачок «Ліверпуля» провалився.

У другому таймі у команди іноді виникала ситуативна трійка в центрі (коли Мілнер стягувався ближче до інших півзахисників), але тепер найглибшого опорника грав уже Вейналдум. Весь другий тайм ближче до зони Озіла діяв саме він - і «Ліверпуль» набагато краще контролював цей простір.

10. Джеймс Мілнер прекрасний. Перед матчем Opta підготувала інфографіку його позицій: він пограв всюди, крім двох - центральний захисник і воротар. 5 позицій на різних етапах кар'єри були у нього основними. Універсальність Мілнера зіграла ключову роль в цьому матчі.

Після перебудувань Клоппа Джеймс виконував подвійну роль: закривав фланг від підключень Сеад Колашинаць і допомагав центральній зоні, коли відчував, що загрози на фланзі немає.

Типовий епізод: Мілнер знаходиться ближче до центру - він готовий накрити Джаку, але в той же час озирається на Сеад Колашинаць.

Мілнер вже орієнтується на Сеад Колашинаць. Він постійно сконцентрований на читанні наступного пасу і дуже багато бігає, щоб перекривати все.

11. Торрейра і Джака провели два дуже різних тайми. У відкритій картині першого тайму з купою переходів м'яча від однієї команді до іншої на них випала велика оборонна навантаження. Вони зробили 9 відборів / перехоплень - більше, ніж весь «Ліверпуль».

У другому таймі сценарій сильно змінився. Їм взагалі не доводилося робити відбори і перехоплення, «Арсенал» набагато більше володів м'ячем. У будь-яких умовах Торрейра і Джака виглядали потужно.

Давно у «Арсеналу» не було настільки сильних і різноманітних опорників. Чудовий в цьому сезоні Торрейра завжди показує потрібні якості і різноплановість. До Джако часто є питання по обороні, але він росте в зв'язці з Торрейрой і у вчорашньому матчі відіграв чудово в тому числі без м'яча.

До Джако часто є питання по обороні, але він росте в зв'язці з Торрейрой і у вчорашньому матчі відіграв чудово в тому числі без м'яча

12. Переклад Алекса Івобі на позицію лівого захисника - рішення Емері, яке врятувало «Арсенал». Спочатку Івобі вийшов замість Мхітаряна (пряма заміна), а після заміни Сеад Колашинаць на Денні Уелбека став грати саме зліва в обороні. Незважаючи на жартівливий аналіз Клоппа ( «Арсенал» часто використовує цей прийом - кидає на поле всіх атакуючих гравців. Чесно кажучи, я чекав, що ван Персі і Бергкамп теж з'являться »), це дуже тонкий і точний тактичний хід Емері.

По-перше, рішення сміливе і неординарне. Івобі не просто вийшов додатковим футболістом в атаку - схема «Арсеналу» збереглася, просто він по-особливому інтерпретував роль лівого захисника.

По-друге, це тактично обгрунтований хід. Мілнер у другому таймі здорово бігав за Сеад Колашинаць, але не накривав його при прийомі. Випустити гравця, який використовує цей аспект зсувами в центр - розумно.

По-третє, здається, це було частиною продуманого задуму щодо тиску на конкретну зону. Ось така ситуація виникла за 30 секунд до гола (відразу після перекладу Івобі на фланг захисту).

Ремзі біжить з центр на фланг, відкриваючи Івобі можливість для зміщення. Ляказетт і Уелбек готові відкриватися під пас врозріз.

В голі все було більш-менш так само.

13. Ловіть ще один шедевр від Клоппа: «Після матчу Віргіл ван Дейк сказав мені:« Я повинен був зробити хет-трик ». Згоден з ним. Я був поганим футболістом, але головою грав добре - навіть я поклав би три в цих епізодах ».

Моменти ван Дейка очікувано народилися зі стандартів - аут, штрафний з глибини і кутовий. Частково це пояснюється тим, що ван Дейк при будь-якому розкладі небезпечний при стандартах, частково жахливою опікою «Арсеналу». При кутових - просто кошмар. Крім шикарного моменту, була ще купа епізодів, де ван Дейка упускали, але він злегка не діставав до м'яча.

У «Арсеналу» змішана система опіки, при якій центральні захисники грають по подачі, ван Дейка опікується Сеад Колашинаць, Джо Гомеса - Мхітарян (Івобі). Це саме по собі ризиковано, але посилювалося тим, що Сеад Колашинаць погано знайомий з цією системою опіки. Він завжди упускав ван Дейка.

14. Важливим рішенням Емері в будь-якому випадку став би вибір воротаря. Петр Чех тягнув «Арсенал» до травми, Бернд Лено тягне тепер, коли чех зламався. Перед матчем Емері сказав, що дико задоволений обома - і він має рацію (особливо якщо ми говоримо про порятунок - у Чеха були проблеми, але тільки з грою ногами).

Емері вибрав Лено. Це означає, що тепер він основний воротар. Перфоманс вийшов неоднозначним. Бернд погано грав на виходах (включаючи епізод з голом «Ліверпуля»), але знову відмінно справлявся з ударами і грою в пас. Мабуть, він повинен зберегти місце в воротах. Проблеми на виходах - звична ситуація для багатьох кіперів на старті англійської кар'єри, але плюси переважують цей недолік.

15. Тут повинен бути підсумок для Емері. Матч дійсно був важливим для нього.

Поразка була б третім з трьох у великих матчах. Разом з непереконливим якістю гри в матчах з Андердог воно змусило б засумніватися в прогресі команди. Перемога разом з минулими позитивним результатами стала б крутим заявою про наміри та зарядила б усіх диким позитивом.

Нічия, в який було і везіння, і хороші тренерські рішення, - самий незрозумілий результат. Але вона підходить нинішньому «Арсеналу». Він явно змінюється і прогресує в рамках нових принципів, але поки нестабільний і не зовсім зрозумілий.

Він явно змінюється і прогресує в рамках нових принципів, але поки нестабільний і не зовсім зрозумілий

16. Після того, як «Арсенал» зрівняв, Клопп занадто явно погодився на нічию. «Ліверпуль» навіть не намагався натиснути або хоча б забрати м'яч. В заключний відрізок «Арсенал» володів ним 73%.

Така прагматичність властива «Ліверпулю» у цьому сезоні. Найяскравіший приклад - заміна Джердана Шакірі в перерві матчу з «Саутгемптоном» при 3: 0 з обґрунтуванням, що в другому таймі команді потрібно краще оборонятися. Клопп жертвує голами заради оборонного контролю і потенційними перемогами заради впевненості в нічиєї. Це найчистіший Рафа-стайл - і він стане в нагоді «Ліверпулю» в чемпіонській гонці.

У 11 турах «червоні» втратили всього 6 очок і вже зіграли з усіма командами топ-6, крім «МЮ». Кращого старту важко було бажати; проблема лише в тому, що розбиваються в минулому сезоні рекорди АПЛ команда, здається, стала ще сильніше. У будь-якому випадку ця гонка ризикує стати великою.

Дата проведення 3 листопада, 20.30, «Емірейтс» Голи: 0: 1 - 61 Мілнер , 1: 1 - 82 Ляказетт . Арсенал - Лено , Бельерін , Мустафі , Холдинг , Сеад Колашинаць ( Уелбек , 81), Торрейра , Джака , Мхітарян ( Івобі , 68), Озіл , Обамеянг ( Ремзі , 73), Ляказетт . Ліверпуль - Аліссон , Александер-Арнолд , Гомес , ван Дейк , Робертсон , Вейналдум , Фабіньо , Мілнер , Салах ( Матіп , 90), Фірміно ( Шакірі , 80), Мане . попередження: Фабіньо (52), Ляказетт (83).