Євро-2004: склади команд, групи, переможець

2. Фінальний турнір чемпіонату Європи 2004 року
  3. груповий етап
  4. Чвертьфінали
  5. Півфінали
  6. Фінал чемпіонату Європи 2004 року

Цей чемпіонат Європи багато називають найгіршим якщо не за всю історію, то, по крайней мере, за останні пару десятиліть. Здається, я розумію, чому так відбувається - тут і самий непоказний чемпіон в історії європейських першостей, і ранній виліт багатьох грандів.

Але мені, на власні очі спостерігав за тим турніром, важко назвати його нудним - яскравих матчів там цілком вистачало. Але про все по порядку.

• Господарі турніру: Португалія.
  • Терміни проведення: 12 червня - 4 липня.
  • Кількість учасників: 16.
  • Чемпіон: Греція.
  • Кращий бомбардир - Мілан Барош (Чехія) - 5 голів.

Кращий бомбардир - Мілан Барош (Чехія) - 5 голів

відбірковий турнір

Відбірковий турнір пройшов без будь-яких сенсацій, всі найсильніші збірні пройшли кваліфікацію. Єдиною несподіванкою стало попадання на турнір збірної Латвії, яка, зайнявши друге місце в своїй відбіркового групі, в стикових матчах за сумою двох зустрічей змогла переграти команду Туреччини - 1: 0 і 2: 2.

Фінальний турнір чемпіонату Європи 2004 року

В результаті жеребкування розподілилися наступним чином:

1. Група «А»: Португалія, Іспанія, Росія, Греція.
  2. Група «В»: Франція, Англія, Хорватія, Швейцарія.
  3. Група «С»: Італія, Швеція, Данія, Болгарія.
  4. Група «D»: Німеччина, Голландія, Чехія, Латвія.

груповий етап

Група А

Місце Команда 1 2 3 4 В Н П М О 1 Португалія 1: 2 1: 0 2: 0 2 0 1 4-2 6 2 Греція 2: 1 1: 1 1: 2 1 1 1 4-4 4 3 Іспанія 0 1 1: 1 1: 0 1 1 1 2-2 4 4 Росія 0: 2 1: 0 2: 1 1 0 2 2-4 3

Уже стартовий матч подарував справжню сенсацію - греки переграли команду господарів 2: 1. Причому сенсаційним був не стільки результат цієї зустрічі, скільки той факт, що Греція переграла млявих і не схожих на себе португальців.

Другий м'яч греки забили з пенальті на 51-й хвилині зустрічі, який привіз у свої ворота не хто інший, як Кріштіану Роналду, який тоді був 19-річним вундеркіндом і тільки вийшов на поле, замінивши у перерві Сімао. Юний Кріштіану і забив єдиний гол португальців, що, втім, уже не мало значення, так зроблено це було на 93-й хвилині матчу.

А в другому матчі збірна Росії теж з мінімальним рахунком і теж практично без варіантів поступилася іспанцям 0: 1.

Після цього матчу з команди був відрахований її лідер Олександр Мостовий. Причиною цього, як озвучив головний тренер команди Георгій Ярцев, послужило його інтерв'ю іспанській газеті «Marca», в якому Мостовий нібито заявив про те, що Росія не має на Євро ніяких шансів.

Я читав це інтерв'ю Мостового, правда, в перекладі (ну не знаю я іспанського). Він висловився в тому дусі, що Росії не пощастило з жеребом, і назвав фаворитами групи іспанців і португальців, а так само висловив занепокоєння з приводу суддівства, провівши аналогії з «вбивством» іспанців на чемпіонаті світу 2002 року .

Що кримінального знайшли тренери в цьому інтерв'ю я так і не зрозумів. Мабуть, Ярцев щиро вважав Росію сильніше своїх піренейських суперників.

Так чи інакше, в матчі другого туру ні нам, ні португальцям відступати було вже не куди. Маніше відкрив рахунок вже на 7-й хвилині матчу. Хоча цілісної гри росіяни не демонстрували, залишалася надія на те, що вже один епізод наші хлопці зможуть дозволити собі на користь.

Хоча цілісної гри росіяни не демонстрували, залишалася надія на те, що вже один епізод наші хлопці зможуть дозволити собі на користь

Однак в доданий до першого тайму час вийшов зі штрафної площі голкіпер Сергій Овчинников, на думку норвезького арбітра Хауге зіграв рукою, перериваючи прорив Паулети. Пряма червона картка і практично крах усіх надій.

До честі футболістів збірної Росії вони не здалися, і в другому таймі створили кілька моментів, але рахунок зрівняти не змогли і в кінцівці матчу пропустили ще раз.

У паралельному матчі Іспанія і Греція розійшлися миром 1: 1, що більше влаштовувало грецьку команду, так як перед ними була ще матч з втратили шанси росіянами, тоді як іспанців чекали господарі чемпіонату.

Але третій тур спростував всі розклади: росіяни, які змінили склад більше ніж наполовину, перемогли греків 2: 1, а Португалія вирвала перемогу у Іспанії 1: 0. Найцікавіше полягає в тому, що забий наші хлопці третій гол, греки за додатковими показниками пропустили б вперед іспанців. Шанси у збірної Росії були, але вийшло, як вийшло ...

Група В

Місце Команда 1 2 3 4 В Н П М О 1 Франція 2: 1 2: 2 3: 1 2 1 0 7-4 7 2 Англія 1: 2 4: 2 3: 0 2 0 1 8-4 6 3 Хорватія 2 : 2 + 2: 4 0: 0 0 2 1 4-6 2 4 Швейцарія 1: 3 0: 3 0: 0 0 1 2 1-6 1

Стартовий матч цієї групи Англія - ​​Франція за своєю інтризі був одним з кращих не тільки на чемпіонаті, а й взагалі у всій історії великих турнірів. Після голу Лемпарда, забитого на 38-й хвилині англійці отримали право на пенальті хвилин за 15 до кінця матчу, проте Бартез відбив удар Бекхема .

А в доданий час великий Зінедін Зідан , Реалізувавши штрафний і пенальті, перетворив поразку на перемогу.

А далі фаворити групи пройшли без ускладнень - французи зіграли внічию 2: 2 з Хорватією і обіграли Швейцарію 3: 1, а англійці у зустрічі з цими командами взагалі взяли 6 очок.

Група С

Місце Команда 1 2 3 4 В Н П М О 1 Швеція 2: 2 1: 1 5: 0 1 2 0 8-3 5 2 Данія 2: 2 0: 0 2: 0 1 2 0 4-2 5 3 Італія 1 : 1 0: 0 2: 1 1 2 0 3-2 5 4 Болгарія 0: 5 0: 2 1: 2 0 0 3 1-9 0

Тут склалася парадоксальна ситуація - в останньому матчі шведам і данцям потрібно було зіграти між собою внічию, починаючи з рахунку 2: 2 і вище.

Справа в тому, що Італія зіграла 0: 0 з Данією і 1: 1 зі шведами. Оскільки останні дві обіграли болгар, навіть в разі перемоги італійців в останньому матчі і нічиєї в матчі Швеція - Данія, довелося враховувати додаткові показники в матчах між цими трьома командами.

У підсумку скандинави зіграли з потрібним для них рахунком 2: 2 , Причому шведи відігралися на останній хвилині зустрічі.

Однак сильний скандал через це роздувати не стали, можливо, тому, що Італія перемогла болгар 2: 1, тоді як шведи 5: 0, а данці 2: 0, і при будь-якому підрахунку додаткових показників італійці виявлялися б третіми.

Група D

І все ж найцікавіші події розігралися в групі «D». Тут і провал Німеччини, і непоступливість латишів, і три вольові перемоги, здобуті збірної Чехії.

Уже в першому матчі Латвія закотила Чехії справжній бій, ведучи 1: 0 до 73-хвилини і тільки в час, що залишився голи Бароша і Хайнца зломили опір прибалтійської збірної, а німці голландці розійшлися миром 1: 1.

Місце Команда 1 2 3 4 В Н П М О 1 Чехія 3: 2 2: 1 2: 1 3 0 0 7-4 9 2 Голландія 2: 3 1: 1 3: 0 1 1 1 6-4 4 3 Німеччина 1 : 2 1: 1 0: 0 0 2 1 2-3 2 4 Латвія 1: 2 0: 3 0: 0 0 1 2 1-5 1

У наступному матчі Німеччина не змогла перемогти Латвію - 0: 0, а Чехія перемогла голландців з рахунком 3: 2, поступаючись в цей раз по ходу зустрічі 0: 2 і достроково забезпечила собі перше місце в групі.

Однак в останньому турі невмотивовані чехи перемогли Німеччину 2: 1, чим допомогли збірній Голландії, яка розгромила, мабуть вже втомлену від сенсацій Латвію 3: 0, і вийшла з групи з другого місця.

Чвертьфінали

Португалія - Англія 2: 2 (0: 1, 1: 0, додатковий час 1: 1), по пенальті 6: 5

Це був найкращий матч не тільки в чвертьфіналі, а й, мабуть, на всій стадії плей-офф. Швидкий гол Майкла Оуена, порятунок португальців за 7 хвилин до кінця основного часу, обмін голами в овертайм, і нарешті, напружена серія післяматчевих пенальті.

У англійців свій другий пенальті на турнірі не забив Девід Бекхем і промахнувся Даріус Вассел, у португальців єдину спробу не реалізував автор першого гола Руй Кошта.

Греція - Франція 1: 0 (0: 0)

Голландія - Швеція 0: 0, по пенальті 5: 4

Чехія - Данія 3: 0 (0: 0)

В інших матчах виділяємо велику і цілком заслужену перемогу чехів. Греки, які пропускали до цього у всіх матчах, за рахунок єдиного гола Харістеас переграли Францію, і почали свій шлях до вершини в фірмовим для себе на тому турнірі рахунком.

Голландія та Швеція зіграли нудним матч, в серії пенальті більше пощастило голландцям.

Півфінали

Греція - Чехія 1: 0 (0: 0, 0: 0, додатковий час 1: 0)

Дуже сильно хворів за чехів. Яка у них була команда! Чех, Григера, Янкуловскі, Шміцер, Недвед , Поборські, Росіцький, Барош! Мабуть, сильнішою за команду у Чехії з тих пір не було. Та й нудну збірну Греції якось не хотілося бачити в матчі, який буває один раз в чотири роки.

Але сталося те, що сталося - чудова атака чеської збірної так і не змогла пробити Антоніса Нікополідіса, а майже двометровий Троянос Деллас на останній хвилині першого додаткового тайму зумів продавити оборону чехів.

Португалія - Голландія 2: 1 (1: 0)

В іншому півфінальному матчі господарі взяли гору над командою Голландії. Чесно кажучи, результат цього протистояння вийшов закономірним - незважаючи на зірковий склад, голландська збірна на тому турнірі не вразила, здобувши лише одну перемогу в п'яти матчах.

Фінал чемпіонату Європи 2004 року

Греція - Португалія 1: 0 (0: 0)

Перед початком фінального поєдинку було багато розмовою про те, що двічі протягом одного турніру грекам не вдасться обіграти Португалію. Виявилося, ще як вдалося. Португальці володіли дуже вагомою перевагою: володіння м'ячам 58 на 42%, співвідношення ударів по воротам склало 16-4, кутових 10-1.

Португальці володіли дуже вагомою перевагою: володіння м'ячам 58 на 42%, співвідношення ударів по воротам склало 16-4, кутових 10-1

Але грекам вистачило єдиного улара в створ воріт, який в середині другого тайму завдав герой матчу з Францією Ангелос Харістеас.

Так команда німецького фахівця Отто Рехагеля створила, мабуть, найгучнішу сенсацію в історії чемпіонатів Європи з футболу.