18 лютого 2009 р Кубок УЄФА, сезон-2008/2009. 1/16 фіналу. перший матч
Україна. Київ. Стадіон: "Динамо" ім. Валерія Лобановського. 16 500 глядачів. Температура повітря: -2 ° С

Головний арбітр: Серж Гюмьенні (Бельгія)

"Динамо" (Київ, Україна) - "Валенсія" (Валенсія, Іспанія) 1: 1

Голи: Артем Мілевський 63 - Давид Сільва 8

"Динамо": Станіслав Богуш, Бетао, Андрій Несмачний, Бадр Ель-Каддурі, ТіберіуГіоане (Флорін Чернат 46), ОгненВукоевіч, Роман Єременко, Тарас Михалик, Сергій Кравченко (Мілош Нінкович 66), Артем Кравець (Карлос Корреа 90 + 4), Артем Мілевський

"Валенсія": Сесар Санчес, Рауль Альбіоль, Карлос Марчена, Асьер дель Орно, Хедвігес Мадуро, Давид Альбельда, Хуан Мата, Мануел Фернандеш (Рубен Бараха 81), Пабло Ернандес (Хоакін Санчес 70), Давид Сільва (Давид Вілья 67), Фернандо Морієнтес
Тренер: Унаї Емері (Іспанія)

Попередження: Артем Мілевський 35, Артем Мілевський 64, Бетао 81 - Хедвігес Мадуро 61, Давид Сільва 64, Давид Альбельда 66
Вилучення: Артем Мілевський 64

Це був найкращий єврокубковий сезон в історії України. Три клуби з чотирьох пробилися у весняну стадію Кубка УЄФА (де вилітали тільки після зустрічей зі своїми ж земляками), двоє з них пробилися в півфінал, а один виграв титул. "Динамо" під керівництвом російського тренера Юрія Сьоміна досить непогано боролося восени в Лізі Чемпіонів, але в підсумку зайняло всього лише третє місце в своїй групі, яке дає путівку в Кубок УЄФА. Кияни тоді пропустили вперед "Арсенал" з "Порту", але випередили "Фенербахче".

Суперником в першому ж раунді плей-офф стала іспанська "Валенсія", поряд з німецьким "Вердером" і італійським "Міланом" вважалася фаворитом турніру. "Валенсія" той євросезон початку з кваліфікації Кубка УЄФА, де пройшла португальська "Марітіму". Після чого пробилася в 1/16 фіналу, посівши друге місце в своїй групі. "Кажани" відстали від "Сент-Етьєна" і випередили "Копенгаген", "Брюгге" і "Русенборг".

Перший матч відбувся в Києві, що зовсім не обіцяло яскравого видовищного футболу. На вулиці була середина лютого, а всі ми знаємо, в якому стані у нас в цю пору року поля, яка погода, і в якій формі наші команди. До того ж на передматчевій прес-конференції стало ясно, що до дискваліфікованого півзахисника Олександра Алієва додалися травмовані захисники Пап Діакате і Айіла Юссуф, а також форвард Ісмаель Бангура. Всі четверо на той момент були гравцями основного складу. Так само під питанням була участь в матчі Мілоша Нінковича. У "Валенсії" ж навпаки - всі були здорові і команда була, що називається, на ходу.

Але Унаї Емері дав киянам невелику фору, залишивши на лаві запасних своїх лідерів: Давида Вілью, Рубена Бараху і Хоакіна Санчеса. Складно сказати, чим це було викликано - недооцінкою суперника або прохолодним ставленням у Кубку УЄФА, але факт залишається фактом. Що стосується Юрія Сьоміна, то він від безвиході вибудував свою команду в такий спосіб: в обороні - Несмачний справа, Бетао і Михалик - в центрі, а Ель-Каддурі - зліва; Єременко і Вукоєвич склали пару центральних півзахисників, Гіоане і Кравченко розійшлися по флангах; в нападі Мілевський повинен був діяти з глибини, а 19-річний Кравець на вістрі атаки.

Гра почалася дуже цікаво, але безрадісно. На 7-й хвилині непогана атака вдалася "динамівцям": Артем Кравець отримав м'яч, на швидкості проскочив між двох захисників і зарядив над поперечиною. Небезпечно, красиво, але безрезультатно. Як потрібно вирішувати такі епізоди, іспанці продемонстрували вуджу через хвилину: нинішня надія МЮ Хуан Мата обігрався з Пабло Ернандес і різко прострілив в район ближньої штанги. Там ще один нинішній житель Манчестера Давид Сільва випередив Бетао і не менш різко в дотик всадив м'яч у ворота. Перша ж атака суперника закінчилася голом - що може бути гірше?

У вас не встановлений Flash Player. Свіжу версію Flash Player'a ви можете завантажити на офіційному сайті

До честі киян, пропущений гол їх не надломив. Підопічні Юрія Сьоміна продовжили шукати шляхи до воріт суперника і, час від часу їх знаходили. Незабаром Мілевський (який проводив, мабуть, найкращий сезон у своїй кар'єрі) ледь не прорвався по центру штрафного, але в останній момент Мадуро встиг вибити м'яч з-під ніг Артема. Минуло ще пару хвилин і Карлос Марчена, перериваючи простріл Бадра Ель-Каддурі, вибив м'яч на ногу Мілевському, а той пробив поруч зі штангою. Трохи пізніше небезпечно штрафний виконав Сергій Кравченко, але досвідчений Сесар Санчес відвів загрозу.

Загалом, потихеньку ставало очевидним, що не так страшна "Валенсія", як прийнято було вважати. "Динамівці" раз по раз знаходили проломи в обороні - і тільки невдала гра в завершальній стадії атаки не дозволяла зрівняти рахунок. На 26-й хвилині міг надати послугу арбітр, але в епізоді, коли Марчена налетів на Мілевського в своїй штрафній, призначити пенальті не наважився. Надто вже картинним було падіння Артема, до того ж м'яч він на той момент вже втратив.

фото Reuters via Корреспондент.net

Незабаром Мілевський грамотно витримав паузу і врозріз між захисниками видав геніальний пас вперед, на який відгукнувся Кравець. Але пробити Артему-молодшому не вдалося - Сесар кинувся на перехоплення, вибив м'яч, але той транзитом через Марчену потрапив до Кравченко, а Сергій пробив саме в те місце, куди встиг повернутися голкіпер. Такі моменти треба реалізовувати!

Останній шанс відігратися до перерви був на 40-й хвилині. Гіоане подав у штрафну, там Марчена перестрибнув Кравченко, але вийшла акуратна знижка на Єременко. Роман, не побачивши вільного Мілевського, вирішив бити з відскоком від газону в дальній кут, удар відверто не вдався (м'яч йшов повз ворота), але на дальній штанзі знаходився Вукоєвич, якому Мадуро руками завадив забити гол. У підсумку м'яч від плеча хорвата пролетів поруч зі штангою, а арбітр бачити порушення правил не захотів.

А що "Валенсія"? Крім гольовий атаки, за великим рахунком, нічого. Гості вміло контролювали м'яч на своїй половині поля (не тільки "Барселона" в ті роки цим славилася), час від часу завантажуючи довгі м'ячі в напрямку Мор'єнтеса (частіше) або Сільви (рідше).

У перерві Сьомін зробив круговорот румунів в природі, і вийшов замість Гіоане Флорін Чернат чи не першим дотиком до м'яча змусив Сесара вступати в гру. Удар був такої сили, що голкіпер пропустив м'яч на кутовий. На 52-й хвилині Мілевський заробив перспективний штрафний, але Кравченко примудрився пробити в стінку. Напевно, тому наступного разу, коли Артем-старший привіз стандарт біля чужих воріт, "динамівці" вирішили його розіграти: Чернат віддав вперед на Мілевського, а той з лінії воротарського грудьми скинув м'яч за заповітну лінію. Спочатку взяття воріт записали як автогол Рауля Альбіоля (зараз в "Наполі" запалює), але потім одумалися, і нагорода таки знайшла героя.

На жаль, цей самий герой надто захопився картинними падіннями, за що вже через хвилину був жорстоко покараний. Відчувши удар по нозі, Мілевський артистично завалився на газон, за що отримав другу в цьому матчі попередження. Ось так радість змінилася подивом: майже півгодини в меншості, плюс на матч-відповідь їхати з єдиним форвардом - 19-річним молодиком? А тут ще й хитрий Емері, відчувши запах крові, по черзі кидає в бій своїх лідерів, яким в цій грі була відведена роль джокерів, - Вілью, Хоакіна і Бараху. Природно, такий шанс дотиснути суперника і вирішити всі питання вже в першому матчі на виїзді.

І треба ж, "Валенсія" дійсно пішла вперед, заграла набагато цікавіше, і за цей проміжок часу створила більше гольових моментів, ніж за весь матч до цього. Вілья майже одразу втік один на один з Богушем, але переграти голкіпера не зміг. Правда, це геройство Станіслава було марним - арбітри навздогін офсайд зафіксували. Той же Вілья трохи пізніше небезпечно скидав м'яч на Мор'єнтеса, але Фернандо з гострого кута влучив у Нінковича. Вирішальною могла стати 80-я хвилина, коли Давид Альбельда впав в чужій штрафній в боротьбі з Бетао. Пам'ятаючи про попередні не зовсім прокиївський рішеннях арбітра, серце в цей момент завмерло у багатьох. Але арбітр наказав видихнути, чітко давши зрозуміти: порушення не було. Бетао ще поліз просити картку за симуляцію (у іспанця одна вже була, і це зрівняло б склади), і таки допитали. Собі. За розмови.

У "Динамо" крім чергового дальнього удару Черната, після якого Сесар в черговий раз не втримав м'яч у руках, і невдалого ближнього удару Кравця нічого і не було. Але, швидше за все, і завдання на цей часовий відрізок у киян були іншими - не пропустити. З чим вони успішно впоралися. Та й відбігати 90 хвилин на морозі, хоч і не найстрашнішому, теж нелегко. У підсумку фінальний свисток зафіксував результативну домашню нічию, і команди розійшлися по своїх роздягалень з думками про матч-відповідь на "Местальї".

А в Іспанії буде важка гра, і буде чудо по імені Артем Кравець. Юне дарування заб'є два голи, принісши своїй команді потрібний рахунок 2: 2 і виведе її в 1/8-мої фіналу. Далі "Динамо" пройде харківський "Металіст", французький ПСЖ і в півфіналі на останніх хвилинах матчу поступиться донецькому "Шахтарю". "Гірники" в тому році виграють цей трофей і стануть останніми його володарями - з нового сезону стартує Ліга Європи. "Динамо" ж навесні виграє останнім на даний момент своє чемпіонство, Юрій Сьомін несподівано піде в "Локомотив" та для команди настане непевний час, яка не припинилося і понині.

Тепер кияни знову грають з "Валенсією" на тій же стадії фактично того ж турніру. Для цього навіть повернули з оренди Артема Кравця (жарт, звичайно, хоча ...). Хто знає, може бути, в цьому є певний символізм, і зустріч з цим суперником стане початком нової ери київського "Динамо"? До старту матчу на "Местальї" залишилося не так багато часу.

Статистика матчу:

8 удари 3
6 удари в створ 2
4 кутові 0
7 фоли 6
2 офсайди 1

Перша ж атака суперника закінчилася голом - що може бути гірше?
А що "Валенсія"?
Ось так радість змінилася подивом: майже півгодини в меншості, плюс на матч-відповідь їхати з єдиним форвардом - 19-річним молодиком?
Хто знає, може бути, в цьому є певний символізм, і зустріч з цим суперником стане початком нової ери київського "Динамо"?