Партії до 15 очок і корекція подачі. У волейболі знову експериментують

Вчора в Єгипті стартував чемпіонат світу U-23, в стартовому матчі якого збірна Росії з рахунком 4: 0 обіграла Алжир. Ні, ми не помилилися, саме 4: 0! Міжнародна федерація волейболу на турнірі в Каїрі тестує нові правила. «БІЗНЕС Online» розповідає про реформи, які можуть стати початком революції. Вчора в Єгипті стартував чемпіонат світу U-23, в стартовому матчі якого збірна Росії з рахунком 4: 0 обіграла Алжир

Арі Граса з німецькими пляжниця / Фото: Srdjan Stevanovic, gettyimages.com

НОВАТОР ГРАСА

Таке відчуття, що чемпіонат світу U-23 в 2013 році створили саме для того, щоб перетворити його на полігон. Природно, під слушним видом того, що турнір буде додатковим шансом проявити себе гравцям, затрималися на молодіжному рівні. У першому розіграші турніру команди грали партії до 21 очка, а гравцям на подачу відводилося всього п'ять секунд.

«Всіх учасників чемпіонату світу це тільки нервувало, і жодного позитивного відгуку я не почув», - говорив головний тренер російської команди на тому турнірі Сергій Шляпніков, висловивши загальну думку. В основному всі тренери і гравці були незадоволені обмеженнями по часу на подачу, а скорочення партій зустріли легким скепсисом. «Думаю, у цієї формули немає майбутнього», - висловив думку Шляпніков чотири роки тому.

Однак президент міжнародної федерації волейболу (FIVB) бразилець Арі Граса виявився справжнім новатором: він переконаний, що волейбол повинен змінюватися, а матчі - скорочуватися за часом в інтересах телебачення. Бразильські ЗМІ в травні повідомляли, що в ініціативну групу з реформування правил також увійшли відомі тренери: бразилець Зе Роберто, американці Карча Кіра і Х'ю Маккатчен, а також італієць Джованні Гуідетті.

ВІЧНИЙ ТАЙ-БРЕЙК

На нинішньому молодіжному чемпіонаті світу U-23 в Каїрі тестується відразу кілька нових правил.

1. Перш за все, команди грають партії до 15 очок, а для перемоги в матчі необхідно виграти чотири сети. Звернемося до простих математичних обчислень, щоб зрозуміти, наскільки серйозно зміниться тривалість гри.

Візьмемо базовий рахунок 25:20 і віднімемо від нього 40% (саме таке скорочення має на увазі нововведення) - виходить 15:12. Три партії по 25:20 - 135 розіграшів, чотири партії по 15:12 - 108. Чотири партії по 25:20 плюс тай-брейк - 207, сім партій по 15:12 - 189.

Чотири партії по 25:20 плюс тай-брейк - 207, сім партій по 15:12 - 189

Рахунок матчу-відкриття Туреччина - Китай / Фото: fivb.com

Що виходить? У затяжних матчах з шести-семи партій ми дійсно зможемо побачити більш динамічну і захоплюючу боротьбу, втративши при цьому мінімум розіграшів. Гравці будуть грати з максимальною концентрацією з самого першого м'яча, а ціна помилки серйозно зросте. Але що робити з матчами, в яких у одного з суперників явну перевагу? Навіть зараз в російському чемпіонаті (та й в міжнародних турнірах) повно матчів, в яких умовний казанський «Зеніт» виграє матч за годину - разом з душем. Що робити уболівальникам, які купили квиток, прийшли на гру, а їхня улюблена команда виграла 4: 0 (15: 7, 15:10, 15: 8, 15: 5). Такий матч закінчиться менше ніж за годину, особливо з урахуванням інших передбачуваних нововведень.

2. Перерви між партіями скорочені з трьох до двох хвилин. Технічні перерви не передбачені, а у тренерів є два 30-секундних тайм-ауту - така схема вже використовувалася на Олімпіаді-2016. Крім того, заміни дозволено проводити без спеціальної зупинки матчу - як зараз ліберо на задній лінії змінює блокуючого, так можуть змінюватися і інші гравці.

3. І самий дивний експеримент. Гравці після виконання подачі не повинні приземлятися в ігровому полі. Таким чином, страждає силова подача, оскільки змінюється і місце стрибка, і траєкторія польоту м'яча. В результаті мало хто ризикує і багато подають планер, а розбіг починають від самих рекламних щитів. Втім, молоді хлопці швидко підлаштовуються під нові правила.

«СКОРОЧЕННЯ ПАРТІЙ ДО 15 ОЧКІВ мало що помінялося»

Що стосується експериментів з подачею, то Міжнародна федерація волейболу вже намагалася вносити корективи в базові правила волейболу, але це ні до чого не привело. Наприклад, на клубному чемпіонаті світу-2009 була презентована так звана «золота формула» - команда, яка приймала першу атаку повинна була проводити строго з задньої лінії. На думку авторів ідеї, це сприяло підвищенню видовищності і нівелювання переваги високорослих команд. На ділі все вийшло навпаки - європейські клуби з височенними діагональними і догравальника «вбивали» низькорослі азіатські команди, які ніяк не могли забити пайп. «Нововведення мені не подобаються, але якщо їх замовляє спонсор турніру, то нам залишається з ними погодитися», - говорив сполучний казанського «Зеніту» Ллой Болл. Експеримент визнали невдалим.

«Зміна підрахунку очок - найбільш руйнівний зміна в правилах», - говорив знаменитий вітчизняний тренер Микола Карполь в 1999 році, коли був скасований відіграш подачі, а партії почали грати до 25 очок.

Тоді це була революція, але вона пішла на користь розвитку гри. Зникли волейбольні матчі-марафони, які тривали чотири-п'ять годин. Зараз матчі і зовсім хочуть зробити швидкоплинними, але точного хронометражу у волейбольного матчу не буде ніколи.

«Як мені здається, найбільша проблема для телебачення - це те, що волейбольний матч може завершитися з рахунком 3: 0 або 3: 2 і зайняти різну кількість часу. Не знаю, чи зможуть нововведення вирішити цю проблему. Скорочення кількості очок в партії до 15 мало що змінить. Моя думка: нам потрібно почати з тв-привабливості волейболу, подумати про глядачів. Чи достатньо 15 очок, щоб дати людям відчути гру? »- сказав відомий аргентинський тренер Хуліо Веласко в інтерв'ю« БІЗНЕС Online ».

«Не можна плавати в одній і тій же воді». Волейбольний тренер, у якого навчався Гвардіола

Цікаво, що в тій же Польщі питання тривалості матчу взагалі не проблема. Навпаки, поляки придумали 10-хвилинну перерву між другим і третім сетами, під час якого по телебаченню нон-стопом йде реклама. По крайней мере, під час недавніх трансляцій з Меморіалу Вагнера було саме так.

Якщо скорочення партій до 15 очок дійсно виглядає радикальним і не зовсім виправданим рішенням, то скорочення всіляких зайвих пауз дійсно може допомогти сучасній волейболу. У матчах чемпіонату Росії багато тайм-аутів, затяжних відеопереглядів і обнімашек після кожного виграного розіграшу. Додамо сюди протирання майданчика після падінь гравців - пауз набирається безліч. І це перше, з чим потрібно боротися.

Збірна Росії U-23 / Фото: fivb.org

КЛЮЧОВІ ЗМІНИ В ПРАВИЛА ВОЛЕЙБОЛУ ЗА 30 РОКІВ

Відзначимо, що волейбол - дуже стрімко змінюється вид спорту. Згадаймо ключові зміни за останні 30 років, які суттєво змінили гру.

1988 Для п'ятого сету вводиться система «ралі-пойнт», при якій в кожному розіграші (а не тільки на своїй подачі) команда може заробити очко.

1996 Гравцям дозволяється подавати з будь-якої зони вздовж задньої лінії, що не наступаючи на неї.

1996 волейболісти дозволено торкання м'яча будь-якою частиною тіла і активна гра ногою.

1999 З'являється амплуа ліберо - приймаючого гравця без права атаки вище верхнього краю сітки.

1999 Система «ралі-пойнт» поширюється на всі партії. При цьому перші чотири сети відіграють не до 15, а до 25 очок.

1999 Тренерам дозволено стоячи керувати діями своїх команд під час гри.

2001 Дозволяється дотик м'ячем сітки при подачі.

2009 Повсюдно починає використовуватися так називаємося «італійська система»: перемога з рахунком 3: 0 або 3: 1 - 3 очка, 3: 2 - 2, 2: 3 - 1, 1: 3 або 0: 3 - 0 (раніше діяла схема : будь-яка перемога - 2 очки, поразка - 0 або 1).

2016 Скасування технічних тайм-аутів на Олімпіаді в Ріо.

Що далі? Ліберо дозволять атакувати з задньої лінії? За ейси нараховуватимуть по два очки?

Яким ви бачите свій ідеальний волейбол? Залишайте свої варіанти в коментарях.

Але що робити з матчами, в яких у одного з суперників явну перевагу?