Правила гри в баскетбол

Поява баскетболу пов'язують з ім'ям американського викладача коледжу Джеймса Нейсміта, який в 1891 році запропонував своїм студентам спортивну забаву, яка зводиться до того, щоб закинути якомога більше м'ячів у кошик суперника. Гра швидко почала поширюватися в школах і коледжах США, і вже в 1898 році була зроблена перша спроба створити професійну лігу гравців в баскетбол. У 1932 році була створена Міжнародна федерація баскетболу, тоді ж були прийняті перші міжнародні правила гри в баскетбол. А з 1936 року ця спортивна командна гра входить в програму літніх Олімпійських ігор.

Загальні правила гри в баскетбол

Гра в баскетбол ведеться між двома командами по п'ять польових гравців в кожній; всього кожна команда налічує по 12 чоловік, причому заміни необмежені. Метою спортсменів є забити якомога більше м'ячів у кошик суперника і перешкодити чужої команди заволодіти м'ячем. Грають в баскетбол руками, м'яч можна передавати, кидати, відбивати, котити або вести в будь-якому напрямку. Навмисне використання будь-якої частини ніг для удару по м'ячу або його блокування є порушенням.

Матч складається з чотирьох чвертей по 10 хвилин кожна. Після першої та третьої чверті робляться перерви по дві хвилини, тривалість перерви між другою і третьою чвертями гри становить п'ятнадцять хвилин, після чого команди міняються сторонами поля. У Національній баскетбольній асоціації тривалість чверті становить 12 хвилин.

У разі, якщо ігровий час закінчується з нічийним рахунком, призначається п'ятихвилинний овертайм. Таке додаткове час при рівному рахунку може призначатися стільки раз, скільки буде необхідно для виявлення переможця матчу.

Майданчик, інвентар і м'яч для гри в баскетбол

Майданчик для гри в баскетбол є плоскою прямокутну поверхню з мінімальними розмірами 26 метрів в довжину і 14 метрів у ширину. Стандартні розміри баскетбольного поля складають 28х15 метрів. По периметру майданчик обмежена бічними і лицьовими лініями, центральна лінія ділить поле навпіл, поєднуючи середини бічних ліній. У центрі майданчика розташовується центральне коло радіусом 1,8 метра.

На обох кінцях площадки паралельно лицьовим лініям на висоті 2,9 метра розташовані щити площею 1,8х1,05 метра з кошиками на них. Ці металеві кільця, обтягнуті сіткою без дна, кріпляться на щитах на відстані 15 сантиметрів від нижнього краю. Таким чином, кожне кільце розташоване на висоті 3,05 метрів над поверхнею майданчика.

Поряд з кожною кошиком на обох частинах поля наноситься розмітка триочкової лінії - це півколо радіусом 6,75 метра, краю дуги якого проведені до перетину з лицьовими лініями. Також позначається лінія штрафного кидка довжиною 3,6 метра паралельно кожної лицьової лінії так, щоб її дальній край розташовувався на відстані 5,8 метрів від внутрішнього краю лицьової лінії, а її середина знаходилася на уявній лінії, що з'єднує середини обох лицьових ліній.

Гра в баскетбол ведеться м'ячем, розміри якого залежать від того, які команди беруть участь в змаганнях. Для чоловічих команд стандартною є довжина кола м'яча від 74,9 до 78 сантиметрів і маса від 567 до 650 грамів. Для жіночих команд використовується м'яч меншого діаметру і ваги (довжина кола від 72,4 до 73,7 сантиметрів і маса 510-567 грам).

Початок гри в баскетбол

Замість жеребкування, яка присутня в інших спортивних іграх для визначення половини поля і права першого удару, в баскетболі вибір кошика здійснюється командою-господаркою матчу, її в розкладі ігор ставлять на перше місце. Гра починається так званим спірним кидком в центрі майданчика, в результаті якого м'яч підкидається суддею між двома гравцями протиборчих команд і відбивається одним з них. В цьому випадку м'яч опиняється в грі і називається живим. Контроль команди над м'ячем обмежується 24 секундами. Це той час, за яке команда повинна провести атаку, яка закінчується кидком в кошик або втратою м'яча.

М'яч виходить з гри і стає мертвим після того, як він покинутий в кільце, коли звучить свисток судді або сигнал про закінчення ігрового періоду. При цьому м'яч не стає мертвим і точний кидок в корзину з майданчика зараховується, якщо свисток або сигнал про закінчення ігрового періоду звучать в той час, коли м'яч знаходиться в польоті.

Підрахунок очок в баскетболі

За кожен занедбаний м'яч команді може бути нараховано різну кількість очок. За м'яч, занедбаний зі штрафного кидка, зараховується одне очко. За м'яч, закинутий в ході гри з двоочкових зони зараховується два очка, з триочкової зони - три очки. Випадково занедбаний в свою корзину м'яч зараховується як очко команді суперників. Навмисно занедбаний в свою корзину м'яч вважається порушенням і не зараховується.

Порушення в баскетболі

З найбільш поширених порушень в баскетболі можна виділити характерні для цієї гри. Вони, як правило, пов'язані з ситуаціями, в яких гравець володіє м'ячем або здійснює кидок. Як правило, такі дії призводять до передачі м'яча супернику для вкидання з-за меж майданчика з місця, найближчого до місця скоєння порушення.

Серед порушень в баскетболі найчастіше трапляється аут, коли м'яч іде за межі ігрового поля, і пробіжка, коли гравець робить більше одного кроку в той час, поки м'яч не випущений з рук. До порушень ведення м'яча відноситься пронос м'яча і подвійне ведення.

Є порушення, що позначаються часом. До них відноситься вже згадане вище правило 24 секунд, протягом яких команда повинна здійснити кидок по кільцю. Також є правило трьох секунд перебування гравця в зоні під кільцем суперника в той час, поки його команда володіє живим м'ячем в зоні нападу. На виконання вкидання м'яча повинно входити не більше п'яти секунд, перевищення цього часу також вважається порушенням. Як і ситуація, в якій плотноопекаемий гравець протягом п'яти секунд не починати ведення, не віддає передачу або робить кидок по кільцю.

Порушення правил гри в баскетбол, викликані контактом з суперником або неспортивною поведінкою називаються фолами, які зараховуються спортсменам під час гри. Персональний фол видається внаслідок контакту з гравцем протилежної команди. Щоб уникнути фолу гравець не повинен блокувати суперника, утримувати або штовхати його, ставити підніжку або перешкоджати його переміщенню, застосовувати будь-яку грубу тактику. Якщо фол зроблений проти гравця, який перебував в процесі кидка, то в залежності від дистанції і результату цього кидка призначається від одного до трьох штрафних. Так, якщо фол зроблений проти гравця, який в цей час закинув м'яч, гравцеві дається право на один штрафний кидок. Якщо м'яч не покинутий, а кидок відбувався в двох очковій зоні, то дається право на два штрафних. Якщо невдалий кидок здійснювався з триочкової зони, то дається право на три штрафні кидки.

У ситуації, коли два гравці роблять порушення по відношенню один до одного, зараховується обопільний фол. В цьому випадку штрафні кидки не призначаються, а гра поновлюється введенням м'яча з лицьової лінії (після вдалого кидка), вкиданням через обмежувальної лінії або розіграшем спірного м'яча.

За нешанобливе ставлення до суддів, суперникам або глядачам гравцеві може зараховуватися технічний фол. В цьому випадку суперникам надається право одного штрафного удару з подальшим володінням м'ячем в центрі майданчика. Два технічних фолу караються дискваліфікацією і видаленням. Також видалення гравця відбувається за п'ять персональних і / або технічних фолів (в НБА це число дорівнює шести).

Також в правилах гри в баскетбол існує поняття неспортивної фолу. Зазвичай таким порушенням визнається дія гравця, який не намагався законним чином безпосередньо зіграти в м'яч. Це може бути затримка або удар суперника, грубий контакт на поле і т.д. Якщо такий фол зроблений щодо гравця, що не перебуває в процесі кидка, то призначається два штрафні удари. В інших випадках при призначенні штрафних ударів діють правила, які застосовуються при звичайному фолі з тією лише різницею, що гравець, повторно скоїв неспортивний фол, повинен бути дискваліфікований.

Крім іншого існує і дискваліфікуючий фол, який виражається в будь-якому кричуще неспортивну поведінку гравця на майданчику або запасного гравця, тренера або його помічника, а також будь-якої особи, яка супроводжує команду. В цьому випадку покараний особа віддаляється з поля або лави запасних на час всього матчу, а команді призначаються штрафні кидки за правилами визначення неспортивної фолу.

Деяка відмінність основних правил гри в баскетбол від правил Національної баскетбольної асоціації пов'язано з особливою популярністю баскетболу в країні, яка подарувала нам цю спортивну командну гру.