Правила пляжного волейболу

Майданчик для гри в пляжний волейбол має розміри 16 на 8 м, навколишнє її вільна зона повинна бути шириною не менше 3 м Майданчик для гри в пляжний волейбол має розміри 16 на 8 м, навколишнє її вільна зона повинна бути шириною не менше 3 м. Рівне посередині поперек поля підвішується сітка шириною 1 м на висоті 2,43 м для чоловіків і 2,24 м для жінок ( вимірюється по верхній кромці сітки). Для пляжного волейболу використовується м'яч, яким грають в звичайний волейбол.

Команда з пляжного волейболу складається тільки з двох чоловік. Обидва протягом гри постійно знаходяться на поле, ніяких замін не допускається. Першу подачу здійснює капітан команди, потім вони подають по черзі. Перед початком гри проводиться жеребкування, яка визначає, яка з команд подає першої, потім учасники можуть розім'ятися протягом п'яти хвилин. Гравці можуть перебувати в будь-якому місці на своїй половині майданчика, у них немає строго встановлених позицій в момент подачі.

У момент подачі гравець, який подає м'яч, виходить за межі задньої лінії своєї половини поля. Подача вважається неправильною, якщо м'яч торкається гравця подає або не перелітає через сітку і якщо йде за межі поля. У цьому випадку подача переходить суперникам і їм же зараховується очко. Структура гри і техніка в пляжному волейболі майже не відрізняються від звичайного волейболу. Гравці перекидають м'яч через сітку до тих пір, поки він не падає на площадку однієї зі сторін або члени команд не роблять помилку.

Помилками вважаються:

• «Чотири торкання» (команда повинна відбити м'яч не більше ніж за три торкання);
  • «Удар при підтримці» (гравцям не можна користуватися допомогою партнера по команді або будь-якого предмета, щоб дотягнутися до м'яча);
  • «Затримка м'яча» (коли гравець буквально бере м'яч в руки або м'яч затримується над сіткою при одночасному торканні гравців протилежних команд);
  • «Подвійне торкання» (коли один і той же гравець двічі поспіль торкається м'яча).

Коли обидва члени команди намагаються відбити м'яч і одночасно стосуються його, то це зараховується як два дотики, якщо два гравці тягнуться до м'яча, але доторкається до нього тільки один з них, то це вважається одним торканням. Якщо два суперника одночасно стосуються м'яча над сіткою і м'яч залишається в грі, то та команда, на чию сторону відскочив м'яч, отримує право на три торкання, як якщо б м'яч тільки що перелетів на її частину майданчика.

Якщо команда не змогла відбити м'яч (послати його на іншу сторону сітки), то очко отримує команда суперників, і вони ж здійснюють наступну подачу. Те ж саме відбувається в разі помилки. Якщо обидві команди одночасно роблять помилку, то це вважається обопільною помилкою і розіграш переграється.

Вважається, що м'яч «поза грою»:

• якщо він падає на землю за межами обмежувальних ліній;
  • якщо він стосується будь-яких предметів або людини за межами майданчика;
  • якщо він повністю перетинає вертикальну площину сітки, цілком або частково перебуваючи за межами площини переходу м'яча через сітку під час подачі або після третього торканні команди.

У всіх цих випадках команді, яка зробила кидок, зараховується помилка, подача переходить до противників і вони ж отримують очко.

Гра складається з двох партій, кожна з яких ведеться до 21 очка (з різницею в рахунку в два очка). Якщо рахунок рівний (20:20), то гра ведеться до тих пір, поки різниця в рахунку не досягне двох очок. Якщо першу партію виграла одна команда, а другу - інша, то розігрується третя партія до 15 очок (з різницею в рахунку в два очка). У перших двох партіях команди міняються сторонами після розіграшу кожних десяти очок. У третій партії команди переходять на іншу сторону майданчика після кожних п'яти очок.

Під час гри члени однієї команди можуть перемовлятися один з одним, радитися щодо напрямків кидка і займаної позиції на ігровому полі. Кожна команда може взяти по два тайм-ауту (по 30 секунд) протягом однієї партії. Перерва між партіями триває 1 хвилину.

Хоча гра в пляжний волейбол (як і в звичайний) ведеться не на час, а на результат, між закінченням розіграшу (падінням м'яча на землю або свистком судді, що означає, що хтось із гравців помилився) і свистком на подачу повинно пройти не більше 12 секунд, а на саму подачу відводиться лише 5 секунд.