Proizd

  Все мы очень и очень редко сидим на месте. И передвигаемся мы каждый раз на различных видах транспорта. Всем нам хочется, что бы это было как можно быстрее, качественнее, надежнее и так далее. Именно

  Видео для школьников по пожарной безопасности
  Директор поручил мне закупить в офис систему корпоративной безопасности, чтобы знать чем сотрудники занимаются, и чтобы никакой материал не пропал. Решил обратиться в эту на странице сайта www.smartnet.ua

  Рукопашный бой русский видео
  Как то приезжал в Москву посмотреть достопримечательности все таки столица и весь день пробегал был и на красной площади и в музеях и в Третьяковской галерее а время уже к ночи близится ну и поехал на

  Видео самоучитель по айкидо
  Муж потерял свои перчатки, решила подарить ему новые. Ведь это всегда приятно, когда о тебе заботится близкий человек, да к тому же еще и без подсказок : ) Пересмотрела кучу вариантов, но подобрала ему

  Видео тренировок по рукопашному бою
  В жизни каждой женщины бывает один незабываемый день, когда она ощущает себя принцессой и весь мир склоняется у её ног. Это день Свадьбы. В этот день наряд невесты затмевает все мыслимые и немыслимые

  Русский рукопашный бой
  Спортивно-досуговый центр Ирины фон Раушен - иппотерапия, верховая езда, конные шоу Спортивно-досуговый центр Ирины фон Раушен расположен в 10 минутах езды от Калининграда, в поселке Холмогоровка. Его

  Уроки айкидо на видео
  Наверняка, практически каждый хозяин собственного дома, либо же собственник предприятия, делая ремонт в принадлежащем ему помещении рассчитывает на то, что его не придется переделывать спустя несколько

*/ ?>

Pse keni nevojë për një ditar ushqimi dhe si do t'ju ndihmojë personalisht

 1. Pse: 4 arsye për të pasur një ditar të ushqimit
 2. Pse: çfarë tjetër është ditar ushqimor i dobishëm?
 3. Ushqimi dhe Emocionet
 4. Ushqimit dhe Mjedisit
 5. Sëmundjet dhe intolerancat
 6. Si të mbani një ditar ushqimor?

Mbajtja e një ditar ushqimor në shikim të parë duket si një humbje kohe, por ju nuk keni nevojë të nxitoni për përfundime. Nutritionists, nutritionists dhe trajnerët palestër nuk janë vetëm në një zë të këshillojë rregullisht dhe në detaje shkruani çdo gjë që ju hani gjatë gjithë ditës. Sot do t'ju tregojmë se si, pse dhe pse duhet të filloni ditarin tuaj ushqimor. Le të përgjigjemi të gjithë "pse" dhe "pse".

Pse: 4 arsye për të pasur një ditar të ushqimit

Pra, pse është shkrimi i thjeshtë i çdo karre, filxhan kafeje dhe karamele që ka rëndësi? Ka disa arsye për këtë.

Së pari, ditar ushqimor ndihmon për të kuptuar më mirë se çfarë dhe kur hani. Ju mund të mendoni se hani siç duhet dhe në mënyrë të ekuilibruar, hani shumë fruta dhe zarzavate, dhe kefiru pini litra. Por sapo të filloni të shënoni çdo vakt në detaje, do të shihni një pamje të vërtetë.

Gjëja kryesore është që me të vërtetë të regjistrojnë çdo vakt. Dhe nën vakt këtu nuk do të thotë mëngjes, drekë dhe darkë, por absolutisht të gjitha ushqimet tuaja. Çdo sanduiç, çdo cookie, dhe madje edhe ajo karamele pak që kolegu juaj ju trajtoi në darkë - e gjithë kjo është me rëndësi të jashtëzakonshme. E gjithë kjo duhet të shkruhet në një ditar.

Së dyti, ditar ushqimor do të tregojë atë që ju duhet për të ngrënë. Dhe po flasim jo vetëm për grupe specifike të produkteve, por edhe për ushqimet. Ju mund të hani pak peshk ose produkte të qumështit. Apo ndoshta kaloni rregullisht mëngjesin dhe hani shumë natën. Shënimet tuaja do të ndihmojnë në gjetjen e përgjigjeve për këto dhe shumë pyetje të tjera.

Së treti, ditari i energjisë mund të përdoret për të krijuar një meny më të balancuar. Me kalimin e kohës, ju mund të lëvizni nga shënime të thjeshta në planifikimin e ndërgjegjshëm të dietës tuaj për një ditë, një javë ose edhe një muaj.

Për ata që nuk duket se kanë mjaft nga tre arsyet e mëparshme, ekziston një tjetër argument i rëndë: mbajtja e një ditar ushqimi përshpejton procesin e humbjes së peshës. Kthehu në 2008, publikoi gazeta amerikane e Mjekësisë Parandaluese studim , rezultatet e të cilave detyruan shumë që të rishqyrtojnë qëndrimin e tyre ndaj ditarëve të ushqimit.

Së bashku me dietën tradicionale, pjesëmarrësit e eksperimentit u ofruan për të marrë pjesë në mbledhjet javore të grupit mbështetës dhe për të mbajtur një ditar të ushqyerit. Gjashtë muaj më vonë, shkencëtarët krahasuan arritjet e të gjithë pjesëmarrësve. Rezultatet ishin të papritura: njerëzit që morën shënime në baza ditore humbën dy herë më shumë peshë sa ata që morën shënime vetëm një herë në javë ose refuzuan të mbanin një ditar të tillë.

Ende duke menduar se shkrimi i çdo sanduiç që hani është një humbje kohe? Pastaj shkoni në pjesën tjetër.

Pse: çfarë tjetër është ditar ushqimor i dobishëm?

Mundësitë e përdorimit të informacionit që ditari i ushqimit ju jep të shkoni përtej luftës me obezitetin. Me qasjen e duhur të mbajtjes së shënimeve, mund të mësoni më shumë për shëndetin tuaj, marrëdhëniet me të tjerët, madje edhe gjendjen tuaj psikologjike.

Ushqimi dhe Emocionet

Ndoshta keni dëgjuar shprehjen "kapni emocione". Çfarë mendoni, sa shpesh ju "kapni" stresin, ankthin, mërzinë apo vetminë? Ditari i energjisë do t'ju ndihmojë të kuptoni.

Thjesht shtoni një kolonë të quajtur "Emocionet" në logun tuaj të të ushqyerit dhe regjistrojeni se si ndiheni para çdo vakt. A keni ngrënë këtë sanduiç sepse keni qenë i uritur ose sepse keni nevojë për një pauzë në punën tuaj? A ju ndihmoi kjo karamele për të "vrarë oreksin" ose për t'u përballur me këtë çrregullim pas një bisede të pakëndshme? Me kalimin e kohës, do të shihni se disa nga ushqimet në menunë tuaj janë të lidhura ngushtë me emocione dhe ndjenja të caktuara. Dhe duke e kuptuar problemin, mund të ndërmerrni një hap drejt zgjidhjes së tij: të zëvendësoni ëmbëlsirat dhe biskotat me çajin qetësues ose një mollë dhe një fetë me pica me një shëtitje në ajër të pastër.

Ushqimit dhe Mjedisit

Një faktor tjetër i rëndësishëm është mjedisi juaj. Provoni të regjistroni se kush jeni duke ngrënë dhe vëzhgoni se si njerëzit dhe rrethanat specifike ndikojnë në ndjenjën tuaj të urisë. Kur jeni më mirë në gjendje të kontrolloni oreksin tuaj: në shoqërinë e miqve, një të dashur, ose kur hani të gjithë vetëm?

Sëmundjet dhe intolerancat

Një tjetër mashtrim i dobishëm është që të shënoni ndjenjat tuaja pas çdo vakt. Çfarëdo që të ndjeni, hidhërimi në stomak, djegie të zorrëve, nauze apo bloating, sigurohuni që të bëni shënimin e duhur në ditarin tuaj të të ushqyerit. Kështu që ju mund të përshkruani gamën e produkteve për të cilat trupi juaj reagon keq. Kush e di, ndoshta barku, me të cilin keni luftuar pa sukses për kaq shumë vite, është vetëm një efekt anësor i një sëmundjeje gastrointestinale ose jotolerancës ndaj një produkti të caktuar.

Si të mbani një ditar ushqimor?

Ditari i pushtetit është në shumë mënyra të ngjashme me organizatorin personal: për të marrë maksimumin prej tij, ju duhet ta rindërtoj plotësisht atë për veten tuaj. Për shembull, vegjetarianët dhe bodybuilders mbajnë shënime për të kontrolluar sasinë e proteinave të konsumuar. Njerëzit që janë të prirur ndaj alergjive ushqimore, përqendrohen në reagimin e trupit të tyre ndaj produkteve dhe enëve të reja. Përcaktoni prioritetet tuaja dhe menjëherë do të kuptoni se çfarë informacioni është më e rëndësishme për ju.

Ju mund të zgjidhni formatin e letrës klasike dhe të filloni një ditar elektronik duke zgjedhur një aplikacion të veçantë për telefonin tuaj ose shërbimin online. Në fund, mund të mbash një ditar në dokumentin Exel.

Dhe së fundi, disa këshilla që do ta bëjnë më të lehtë për ju të punoni me një ditar ushqimor:

 • Jini të sinqertë me veten - "heshtur" për rostiçeri tjetër, ju bëni vetëm keq;
 • bëni regjistrime të rregullta - mos u mbështetni në kujtesën tuaj, shënoni çdo vakt menjëherë, pa vonesë deri në mbrëmje;
 • i kushtoni vëmendje detajeve - sigurohuni që të shënoni kohën e vakteve dhe madhësive të pjesës. Pa këto të dhëna, një analizë cilësore është thjesht e pamundur;
 • të marrë kohë për të punuar me ditar - pa rishikimin e rregullt dhe analizën e të dhënave që keni bërë, mbajtja e një ditar ushqimi humbet kuptimin. Zgjidhni një ditë dhe kohë të caktuar kur do të punoni me të dhënat tuaja. Krahasoni, analizoni dhe merrni konkluzione. Vetëm në këtë mënyrë ju do të jeni në gjendje të arrini qëllimet tuaja më shpejt!

Nuk ka kohë për llogaritjet e komplikuara? Dëshironi të merrni një dietë të ekuilibruar për muajin, i projektuar posaçërisht për ju? Na shkruani dhe ne do t'ju ndihmojmë të merrni hapin e parë drejt një trupi të shëndetshëm dhe të bukur!

Analiza e dietës, këshillave dhe planit personal të të ushqyerit

Lexo më shumë

Përgjigjet ndaj pyetjeve

Ende duke menduar se shkrimi i çdo sanduiç që hani është një humbje kohe?
Pse: çfarë tjetër është ditar ushqimor i dobishëm?
Çfarë mendoni, sa shpesh ju "kapni" stresin, ankthin, mërzinë apo vetminë?
A keni ngrënë këtë sanduiç sepse keni qenë i uritur ose sepse keni nevojë për një pauzë në punën tuaj?
A ju ndihmoi kjo karamele për të "vrarë oreksin" ose për t'u përballur me këtë çrregullim pas një bisede të pakëndshme?
Kur jeni më mirë në gjendje të kontrolloni oreksin tuaj: në shoqërinë e miqve, një të dashur, ose kur hani të gjithë vetëm?
Si të mbani një ditar ushqimor?
Nuk ka kohë për llogaritjet e komplikuara?
Dëshironi të merrni një dietë të ekuilibruar për muajin, i projektuar posaçërisht për ju?