Proizd

  Все мы очень и очень редко сидим на месте. И передвигаемся мы каждый раз на различных видах транспорта. Всем нам хочется, что бы это было как можно быстрее, качественнее, надежнее и так далее. Именно

  Видео тренировок по рукопашному бою
  В жизни каждой женщины бывает один незабываемый день, когда она ощущает себя принцессой и весь мир склоняется у её ног. Это день Свадьбы. В этот день наряд невесты затмевает все мыслимые и немыслимые

  Рукопашный бой русский видео
  Как то приезжал в Москву посмотреть достопримечательности все таки столица и весь день пробегал был и на красной площади и в музеях и в Третьяковской галерее а время уже к ночи близится ну и поехал на

  Видео самоучитель по айкидо
  Муж потерял свои перчатки, решила подарить ему новые. Ведь это всегда приятно, когда о тебе заботится близкий человек, да к тому же еще и без подсказок : ) Пересмотрела кучу вариантов, но подобрала ему

  Русский рукопашный бой
  Спортивно-досуговый центр Ирины фон Раушен - иппотерапия, верховая езда, конные шоу Спортивно-досуговый центр Ирины фон Раушен расположен в 10 минутах езды от Калининграда, в поселке Холмогоровка. Его

  Уроки айкидо на видео
  Наверняка, практически каждый хозяин собственного дома, либо же собственник предприятия, делая ремонт в принадлежащем ему помещении рассчитывает на то, что его не придется переделывать спустя несколько

  Обучение рукопашному бою
  В зависимости от боевого применения и способов выполнения все приемы рукопашного боя делятся на три вида: – атакующие действия; – защитные действия; – контратакующие действия (атакующие действия как во

  Видео для школьников по пожарной безопасности
  Директор поручил мне закупить в офис систему корпоративной безопасности, чтобы знать чем сотрудники занимаются, и чтобы никакой материал не пропал. Решил обратиться в эту на странице сайта www.smartnet.ua

*/ ?>

Pse "Zenith" - të pastrehët, dhe "Spartak" - mish. - fakte interesante

Dy kundërshtarë të papajtueshëm në futbollin rus, Moska Spartak dhe Shën Petersburg Zenith, kanë pseudonime të pazakonshme Dy kundërshtarë të papajtueshëm në futbollin rus, Moska "Spartak" dhe Shën Petersburg "Zenith", kanë pseudonime të pazakonshme. Muscovites quhen "mish", dhe pseudonimi "i pastrehë" është vendosur fort për klubin nga Shën Petersburg. Ndoshta jo të gjithë tifozët e futbollit e dinë për origjinën e "pastrehë" dhe "mishit".

Në vitin 1984, Zenit, pastaj Leningrad, për herë të parë në historinë e saj u bë kampion i vendit në futboll. Suksesi i klubit në qytet në Neva u festua në një shkallë të madhe. Ekipi, i cili ka luajtur për shumë vite në divizionin më të lartë të futbollit, përfundimisht ka arritur qëllimin e dëshiruar. Në Leningrad, çantat plastike u lëshuan me mbishkrimin "Zenit është një kampion!". Jo vetëm tifozët e Zenit ecën me ta në qytet, por, siç thanë, njerëz pa profesione të caktuara. Në kohën e duhur, paketat u shqyen dhe u shfaqën në depon. Pra, lojtarët e klubit më të fortë Leningrad mori pseudonimin "të pastrehë".

Por "mishi" ka një histori shumë më të lashtë. Pseudonimi ishte i lidhur me ekipin në të njëzetat e largët të shekullit të kaluar. Pastaj kjo klub futbolli ende nuk e mbajti emrin e gladiatorit legjendar romak, por u quajt "Pisheviki". Ishte koha e NEP, dhe ekipi u financua nga një kooperativë e kasapëve.

Shumë tifozë besojnë se forma tradicionale e kuqe dhe e bardhë e Spartakut ka luajtur rolin e saj. Është e mundur që ky është rasti, edhe pse ekipi filloi të performojë më vonë në formën e ngjyrave të tilla.

Nga rruga, historia e shfaqjes së formës së kuqe të bardhë është gjithashtu mjaft interesante. Në vitin 1927, futbollistët e klubit të futbollit të Moskës "Trekhgorka" shkuan në një turne të huaj. Për skuadrën e kemi blerë të kuqe të ndritshme, në frymën e kohës, bluza me një shirit të bardhë në gjoks.

Pas kthimit nga jashtë, ekipi vazhdoi të performojë në këtë formë për disa vite. Pastaj çështjet e Trekhgorkit nuk kishin rëndësi dhe klubi u shpërbë.

Që nga viti 1934, lojtarët e Promkooperatsiit filluan të shfaqen në këtë formë, kështu që ekipi "Pisheviki" filloi të thirret. Dhe në vitin 1935, u krijua shoqëria sportive "Spartak", e cila përfshinte lojtarët e "Promco-operation". Me vendimin e udhëheqjes së shoqërisë së re, uniforma e kuqe dhe e bardhë u miratua si zyrtare.

Për një kohë të gjatë, Spartaku besonte pseudonimin "mish" ofendues. Por në vitin 2002, sulmuesi i ri i ekipit Dmitry Sychev, pasi shënoi topin, hoqi fanellën e tij, nën të cilën ishte një këmishë me mbishkrimin: "Kush jemi ne? Mish! ". Gradualisht, tifozët e ekipit filluan ta trajtonin pseudonimin më lehtë.

Por në vitin 2002, sulmuesi i ri i ekipit Dmitry Sychev, pasi shënoi topin, hoqi fanellën e tij, nën të cilën ishte një këmishë me mbishkrimin: "Kush jemi ne?