Proizd

  Все мы очень и очень редко сидим на месте. И передвигаемся мы каждый раз на различных видах транспорта. Всем нам хочется, что бы это было как можно быстрее, качественнее, надежнее и так далее. Именно

  Видео тренировок по рукопашному бою
  В жизни каждой женщины бывает один незабываемый день, когда она ощущает себя принцессой и весь мир склоняется у её ног. Это день Свадьбы. В этот день наряд невесты затмевает все мыслимые и немыслимые

  Видео самоучитель по айкидо
  Муж потерял свои перчатки, решила подарить ему новые. Ведь это всегда приятно, когда о тебе заботится близкий человек, да к тому же еще и без подсказок : ) Пересмотрела кучу вариантов, но подобрала ему

  Видео для школьников по пожарной безопасности
  Директор поручил мне закупить в офис систему корпоративной безопасности, чтобы знать чем сотрудники занимаются, и чтобы никакой материал не пропал. Решил обратиться в эту на странице сайта www.smartnet.ua

  Рукопашный бой русский видео
  Как то приезжал в Москву посмотреть достопримечательности все таки столица и весь день пробегал был и на красной площади и в музеях и в Третьяковской галерее а время уже к ночи близится ну и поехал на

  Русский рукопашный бой
  Спортивно-досуговый центр Ирины фон Раушен - иппотерапия, верховая езда, конные шоу Спортивно-досуговый центр Ирины фон Раушен расположен в 10 минутах езды от Калининграда, в поселке Холмогоровка. Его

  Обучение рукопашному бою
  В зависимости от боевого применения и способов выполнения все приемы рукопашного боя делятся на три вида: – атакующие действия; – защитные действия; – контратакующие действия (атакующие действия как во

  Уроки айкидо на видео
  Наверняка, практически каждый хозяин собственного дома, либо же собственник предприятия, делая ремонт в принадлежащем ему помещении рассчитывает на то, что его не придется переделывать спустя несколько

*/ ?>

Sa kohë duhet të gatuaj gjoksin e pulës? Mënyra më e dobishme për të gatuajtur gjoksin e pulës është që të gatuaj atë. Si dhe sa të gatuaj gjirin deri në tender

 1. përbërësit
 2. Procesi i gatimit të supë
 3. Sallatë gjirit
 4. Gjoksi mund të jetë i ndryshëm
 5. Sa të gatuaj gjoksin e pulës. Si të gatuaj gjoksin e pulës (video)
 6. Si të gatuaj gjoksin e pulës në një kazan të dyfishtë
 7. Si të gatuaj gjoksin e pulës
 8. Fkusnofakty

Gatuaj një fileto të shijshme të pulave. Do të duket se këtu është e vështirë. Por ndonjëherë gjirit pule është e thatë, gome, ose thjesht pa shije.

Njerëzit që rrinë ushqimi i duhur , përdorin gjoks pule pothuajse çdo ditë, sepse ajo përmban pothuajse asnjë yndyrë. Gjiri i pulave u jepet fëmijëve me të mosha e hershme . Për të gatuaj gjoksin e shijshëm të pulës, duhet të ndiqni disa këshilla.

përbërësit

 • Fileto pule - 2 copë. (500-600 g)
 • Kripë - për shije
 • Fletë gjiri - 1-2 copë.
 • Qepë - 0.5-1 pc.
 • Karrota - 1 pc.
 • Selino - një copë 2x2 cm.
 • Kopra - 1-2 copë.

Procesi i gatimit

 1. Lani gjoksin e pulës dhe të lirë nga yndyra dhe fibra të tepërta.
 2. Derdhni ujë në një tigan dhe ta çoni në një çiban. Niveli i ujit në tigan duhet të mbulojë pak gjoksin.
 3. Vendos fileto pule në ujë të valë dhe të sjellë përsëri në çiban. Forma e shkumit dhe e papastërtisë në sipërfaqen e ujit, duhet të hiqet me një lugë.
 4. Shto një gjethe gji, një qepë të tërë, një copë karotë në tigan, kripë atë. Gjithashtu, nëse dëshironi, ju mund të shtoni piper, selino, një bandë e disa degëve të tërë të koprës, kështu që do të jetë më e lehtë për ta marrë atë. Boil 15-20 minuta pas valë, lënë mishit të ftohtë dhe të njom me shije për një tjetër 15-20 minuta në supë, pule do të kthehet butë.

Për të bërë lëngun e gjirit pule, përdorni mish të ftohtë, jo të ngrirë.

Gjoks pule është një produkt i vërtetë dietë, kjo është konfirmuar nga gjetjet e mjekëve, nutritionists, specialistë të kuzhinës profesionale. Dhe supë me një gji është gjithashtu shumë e dobishme, rekomandohet të hahet gjatë trajtimit në rast sëmundjesh të rënda. Gjiri mund t'u jepet të dy fëmijëve të vegjël dhe të moshuarve. Por dobia e tij mund të zhduket gjatë trajtimit të nxehtësisë afatgjatë. Prandaj, çdo mësuese që kujdeset për të ushqim të shëndetshëm familja juaj, është e rëndësishme të dini se sa të gatuaj gjoksin e pulës.

Procesi i gatimit të supë

Gjiri i pulave është zier, i prerë në feta 2-3 cm të gjata, 1 cm të gjerë. Çiban feta aq e mjaftueshme për të gatuar për 15-20 minuta. Nga kjo gji, një supë aromatik është marrë, ju mund të vendosni kopër finely copëtuar dhe majdanoz në të, si dhe gjysma e një vezë të zier. Një mashtrim i vogël: nëse gjiri i copëtuar është i ngjyrosur për 40 minuta në një liker të qershisë, i shtypur dhe i zier, koha e gatimit reduktohet në 10 minuta. Dhe gji që rezulton quhet "Supë e Kancelarit". Ky është një supë tepër e shijshme, e cila përbëhet vetëm nga gjiri dhe zarzavate, provoni!

Sallatë gjirit

Nëse keni nevojë të vendosni gjoksin e pulës në një sallatë, përgjigja në pyetjen se si të gatuaj gjoksin e pulës do të jetë ndryshe. Për sallatë, duhet të gatuani të gjitha. Dhe është e këshillueshme që të mos pritet kocka e gjoksit dhe kërc. Koha e gatimit të gjoksit të pulës rritet në 40 minuta. Nëse ju gatuani për një orë ose më shumë, pule është bërë shumë i butë dhe nuk është shumë e këndshme për të ngrënë atë.

Gjoksi mund të jetë i ndryshëm

Para se të mendoni se sa kohë duhet të gatuani gjoksin e pulës, duhet të dini se çfarë lloj pule ju doli të jetë. Nëse kjo është një pulë broiler, atëherë koha gatim do të jetë pikërisht ajo që ne kemi treguar tashmë. Por në qoftë se keni një broiler pule të vendit, mund të shtoni 10-15 minuta në çdo lloj gatimi. Por ju mund të kapeni dhe të vendosni pulë, e cila ka jetuar për 2-3 vjet. Këtu është e nevojshme të vlim atë deri në butë dhe një orë e gjysmë. Por imagjinoni sa shumë vitamina dhe lëndë ushqyese do të mbeten në mish me një gatim kaq të gjatë. Pulë e tillë mund të jetë vetëm turshi dhe i zier.

Fileto pule është shumë i përshtatshëm për t'u përdorur kur gatuani enët e ndryshme. Këto mund të jenë bërxolla, salads, casseroles, pizza, etj. Zakonisht në recetat sallatë ju duhet të merrni mish të zier. gjirit? Nuk ka asgjë të vështirë në këtë proces. Ne do të tregojmë për këtë në artikull, si dhe për atë që mund të përgatitet nga ky produkt.

Gatimi i gjoksit të pulës nuk është i vështirë. Kjo mish është pothuajse gati për të ngrënë. Ju vetëm duhet të mbani trajtim të ngrohjes . Duhet të theksohet se mishi i pulës i përket produkteve ushqimore. Ky është një tjetër plus, që flet për zgjedhjen e kësaj specie të veçantë.

Si gjirit? Vendoseni enën e ujit në zjarr. Lani mishin dhe vendoseni në tigan kur uji vlon. Shtoni disa kripë në ujë. Për të bërë gjoksin e pulës më aromatik, ju mund të përdorni çdo erëza apo seasonings. Nëse keni ndërmend të përdorni supë të marrë në fund, ne rekomandojmë të vënë qepë në një tigan, të peeled, por jo copëtuar. Ju gjithashtu mund të shtoni karota, të cilat ne prerë në copa të mëdha, dhe gjirit pule është zier për 30 minuta. Por koha varet nga madhësia e copave. Mishi i gurit nuk duhet të jetë.


Mishi i gurit nuk duhet të jetë

Duke ditur se si të gatuaj gjoksin e pulës, mund ta përdorni për të bërë një sallatë. Pritini mishin e zier në shirita të hollë. Shto lakër Pekin, prerë shumë e hollë. Pritini kastravec të freskëta në qarqe dhe domate në feta madhësi të vogël . Duke vënë gjithçka në një tas sallatë. Tani duhet të gatuash karburantin. Merrni tri lugë uthull molle dhe përzieni me një lugë çaji mustardash. Tjetra, shtoni kripë dhe piper. Pastaj gradualisht derdhni në 6 lugë vaj ulliri, ndërsa është e nevojshme që vazhdimisht të mundë përzierjen me një mikser ose blender. Në fund shtoni hudhër shumë të imët (1 karafil). Derdhni sallatë me këtë salcë. Sasi e vogël me zarzavate në krye. Dekoroni me vezë të zier, të prerë në feta.


Dekoroni me vezë të zier, të prerë në feta

Si të gatuaj gjoksin e pulës në një tjetër recetë? Merrni një kile filetoje pule. Le të prerë atë në mënyrë që shtresa të hollë kanë dalë. Përfundoni mishin në celofan dhe sprapsin lehtë. 150 gramë gjalpë dhe 100 gramë djathë me një grater. Dy karafil të hudhërve prerë sa më të vogël të jetë e mundur. Një bandë majdanozish është copëtuar gjithashtu. Kombinoje gjalpë, djathë, hudhër dhe bimëve. Hiqeni përzierjen në frigorifer për 20 minuta. Shtrojeni filetin e pulës në bordin, silleni me piper dhe vendosni një copë përzierje të djathit të ftohtë. Përfundoni rrokulliset dhe prerë me një kruese dhëmbësh. Ne dërgojmë rrotullime në frigorifer për 15 minuta.

Mundi dy vezë dhe derdhni copëtuesit veçmas në një pjatë. Tani ne e marrim çdo rrokullisje dhe e fusim në një vezë, dhe pastaj e rrokullisim atë në rrënjë. Vendoseni tiganin në zjarr, shtoni vaj në të dhe skuzoni rrotullat. 10 minuta është e mjaftueshme për të kthyer të verdhë në secilën anë.

Tani ju e dini se si të gatuaj gjoksin e pulës. Bëni recetat tuaja. Chicken shkon mirë me çdo perime, enët anësore. Ajo mund të shërbehet me një salcë salcë kosi, majonezë dhe hudhër, e cila quhet tozhluk.

 1. Merrni një gjoks pule, ne kemi dy gjëra. Shpëlarje tërësisht dhe zhvishem. Sot ne bëjmë alternativën dietetike dhe pastrojmë plotësisht pjesët e yndyrës. Mishi është më i mirë për të marrë të freskëta ose të ftohta, kështu që do të jetë më lëng dhe të gatuhet më shpejt. Derdhni ujë në tigan aq shumë sa që vetëm mbuluar majën e mishit të shpendëve zhytur në të. Ne ndezim një zjarr të lartë në sobë dhe vendosim një tigan me gjoks pule. Kur uji vlon, ne zhvendos zjarrin në një nivel mesatar dhe shtoni erëza të preferuara tona, gjethe gji, ju mund të shtoni një pak më shumë zarzavate, selino copëtuar dhe hudhër. Lëreni ujin të ziej për pesëmbëdhjetë minuta dhe fikeni zjarrin.
 2. Por mos nxitoni për të hequr mishin nga uji. Më mirë të mbuloni tiganin me një kapak dhe të harrojmë për mishin dhe supë për gjysmë ore. Pulë gjatë kësaj kohe do të arrijë shtetin që kemi nevojë dhe të bëhet tepër lëng dhe i butë.
 3. Për lehtësi, kur gatuani gjinjtë e pulave, mund të përdorni kohën e numërimit në faqen tonë të internetit dhe vazhdoni të punoni në kompjuter. Një sinjal timer dhe një dritare pop-up do t'ju paralajmërojnë se koha e caktuar ka kaluar. Vlen gjithashtu të theksohet se sinjali i zërit ju dëgjoni vetëm në një kompjuter të pajisur me folës (folës).

Sa të gatuaj gjoksin e pulës. Si të gatuaj gjoksin e pulës (video)

Si të gatuaj gjoksin e pulës në mikrovalë

 1. Gatimi i gjinjve të pulës në mikrovalë është një opsion për amviset e zëna ose dembelë si unë. Merrni zemrat e pulës, lani ato dhe hiqni lëkurën. Ne nxjerrim enët për gatim furrë me mikrovalë më të përshtatshme për të marrë pjatë qelqi nga një seri e veçantë. Menjëherë vendosni ujë të zier në kazan.
 2. Ne e vendosim pulën në enët e gatuara dhe e fshijmë me herbs tona të preferuara dhe erëza, mos harro për kripë. Mbushni me ujë të valë. Uji duhet të mbyllë zemrat pak, por nuk harrojmë për pikën e vlimit. Vendosni me kapacitet të plotë dhe caktoni kohën në 15 minuta.
 3. Kur zile bell mikrovalë, le të shkojnë kontrolloni. Ne përpiqemi zogun tonë me një pirun dhe nëse mishi është i bardhë, atëherë e marrim nga furrën dhe e lëmë të ftohet drejtë në supë. Nëse e tërheq menjëherë mishin nga uji do të jetë e thatë dhe nuk do të sjellë kënaqësi gastronomike. Në rast se pule nuk e ka bërë atë, atëherë vendosni me qetësi edhe pesë minuta dhe lënë për t'u përgatitur më tej. Pasi ta përsërisim procedurën.

Si të gatuaj gjoksin e pulës në një kazan të dyfishtë

 1. Ne marrim gjoksin e pulës, nëse mishi është i ngrirë, atëherë duhet ta lirojmë paraprakisht. Para se të dërgoni gjinjtë në një kazan të dyfishtë, ne i marinoni ato. Ne marrim vaj ulliri, lëng limoni, hudhra, seasonings, kripë, përzierim të gjithë përbërësit dhe veshim mish me një përzierje. Hudhra nuk mund të shtypë, të bëjë prerje në gji dhe të vendos karafil në to. Lëreni pulën e pickling për rreth njëzet minuta.
 2. Vendos pulën në një kazan të dyfishtë. Ekspozoni programin "pulë" dhe përgatiteni 40 minuta. Nëse tenxhi juaj me avull është më i thjeshtë dhe nuk mund të vendosni programe në të, atëherë thjesht e vendosim atë në nivelin e poshtëm dhe vendosni kohën në dyzet minuta. Kur tingëllon bip, kontrolloni mishin për gatishmëri me një pirun. Nëse nuk është gati, vendosni një tjetër dhjetë minuta. Bon appetit.

Koha e gatimit të një gjiri të tërë në një tigan të rregullt është 30 minuta. Në një tenxhere të ngadaltë ose një kazan të dyfishtë 1 orë. Cook në një tenxhere të ngadalshëm për një çift - 40 minuta, në një furrë me mikrovalë - 10-15 minuta.

Si të gatuaj gjoksin e pulës

produktet
Gjoks pule - 1 copë
Fletë gji - 1 copë
Allspice piper i zi - 3 bizele
Uji - 1 litër
Kripë - për shije

Si të gatuaj gjoksin e pulës në një tigan
1. Nëse gjoksi është i ngrirë, lini atë për disa orë në temperaturën e dhomës për shkrirjen.
Si të gatuaj gjoksin e pulës në një tigan  1
2. Shpëlani gjoksin tërësisht, hiqni lëkurën dhe yndyrën nga ajo nëse është e nevojshme.
3. Derdhni gjoksin ujë të ftohtë , uji duhet të mbulojë plotësisht pulën.

4. Vendoseni tiganin në një nxehtësi të lartë, nxirrni supë në vlim, shtoni kripë dhe erëza.

5. Bëni zjarrin të qetë, me një vlim të ulët të gjirit me lëkurë vlim për 30 minuta, pa lëkurë për 25 minuta. Ju mund ta përshpejtoni gatimin e gjirit deri në 20 minuta, nëse e ulni atë në gjysmë.

6. Vendosni gjoksin e pulës në një pjatë, është gati për të ngrënë ose për t'u përdorur në receta të tjera.

Si të gatuaj gjoksin e pulës në një tenxhere të ngadalshëm
1. Shkrini dhe lani gjoksin e pulës.
2. Kripë, sezon.
3. Dërgoni gjoksin në multikooker, duke e mbushur plotësisht atë me ujë.
4. Në "Quenching" mode, kuzhinier gjirit për gjysmë ore.

Si të gatuaj gjoksin e pulës në një tenxhere të ngadalshëm
1. Shkrini, pije, kripë dhe shtoni gjoksin e pulës.
2. Derdhni 1 litër ujë të ftohtë në kontejnerin multicooker.
3. Vendosni gjoksin në raft.
4. Ziereni gjoksin e pulës për 40 minuta në mënyrën "Steamer".

Si të gatuaj gjoksin e pulës në mikrovalë
1. Lani gjoksin, kripën, sezonin dhe vendosni në një pjatë të projektuar për mikrovalë.
2. Plotësisht mbusheni gjoksin me ujë.
3. Set mikrovalë në 800 W për 5 minuta dhe të sjellë një çiban.
4. Pas zierjes valë pule zier për 10-15 minuta.

Si të gatuaj gjoksin e pulës në një kazan të dyfishtë
1. Hiqni lëkurën nga gjiri, pije dhe thatë.
2. Mix kripë dhe erëza.
3. Ngrini mishin me erëza dhe kripë.
4. Vendoseni gjoksin e përgatitur në një kazan të dyfishtë.
5. Cook 40 minuta.

Si të gatuaj gjoksin e pulës në një tigan
1. Shpëlarje gjoksin, ndarë në gjysmë, vendoseni në një tigan.
2. Mbushni gjirin me ujë për 4 centimetra.
3. Sillni një çiban, kripë dhe shtoni erëza.
4. Mbuloni enën me një kapak dhe gatuaj gjoksin e pulës me eshtrat për 10 minuta, pa eshtra për 7 minuta.
5. Pas valimit të gjoksit të pulës për të insistuar në supë për 1 orë.

Fkusnofakty

Për të përshpejtuar gatimin e gjoksit të pulës, mund ta shkurtoni atë në disa pjesë të vogla identike. Megjithatë, feta nuk janë aq të lëngta sa një gji i tërë.

- Për të përshpejtuar procesin e gatimit do të lejojë një sasi të vogël të enëve për shkak të vlimit më të shpejtë të ujit. Gjëja kryesore është që gjoksi është mbuluar plotësisht me ujë.

Nëse gjoksi është zier për supë , rekomandohet kripa e supë në fillim të gatimit. Nëse gjoksi është zier për sallatë, atëherë gjoksi i pulës duhet të kriptohet 5 minuta para se zjarri të fiket, përndryshe mishi do të jetë i thatë.

Në mënyrë që të shijoni gjoksin ishte më harmonik, ju mund të gatuani atë në supë me perime . Përveç kësaj, ia vlen të shtoni disa bizele allspice ose piper i zi dhe lë gji, dhe për një aromë të veçantë - verë të bardhë, kërcell selino ose leek.

Për të marrë një produkt dietik, lëkura nga gjoksi është hequr para gatimit, por nëse e lëshoni atë, mishi do të jetë shumë më i butë, por edhe më ushqyes.

- Kalori i gjirit të gatuar - 150 kcal / 100 gram, gjaku i gatuar pa lëkurë - 120 kcal / 100 gram.

Breza zier e pulave është një pjatë e shkëlqyer e gatshme që mund të shërbehet me çdo gjellë tjetër. Është mirë të përdorni gjoksin e zier në salads dhe ushqime të ndryshme.

Gjoks pule përdoret gjithashtu për kurset e para, sepse lëkura me yndyrë, kockat dhe kërcitë japin një yndyrë të mirë dhe për receta të pastra (për këtë ju duhet të hiqni lëkurën dhe të hiqni eshtrat).

- Kostoja e gjirit pule - 200-250 rubla / 1 kilogram (mesatarisht në Moskë në qershor 2017).

Nëse gjiri duhet të përdoret në një pjatë të ftohtë, është e nevojshme që të lënë gjoksin në supë për të ftohur atë, pa atë ajo thahet shumë shpejt.

Për të zgjedhur një gjoks pule me cilësi të lartë , duhet t'i kushtoni vëmendje afateve të ruajtjes - gjiri i freskët ruhet jo më shumë se 5 ditë. Gjinjve duhet të blihen mesatarisht, duke peshuar rreth 300-350 gram. Nëse pesha është më shumë se 400 gram, kjo tregon se pule ishte ushqyer me kimikate.

Për të kontrolluar nëse gjoksi është i freskët , shtypeni në lëkurë me gishtin tuaj. Nëse mbeti marka në mish, gjoksi u tha. Kushtojini vëmendje ngjyrës së gjirit: duhet të zgjidhni një gjoks pule pa bruises, lëkura është pak verdhë.

Gjirit?
Si të gatuaj gjoksin e pulës në një tjetër recetë?