Секція баскетболу для дітей

Баскетбол улюблений багатьма дітьми . У секцію баскетболу приймаються діти з 9 років. Всі займаються діляться на наступні вікові групи: підготовча - 9-10 років; початкової підготовки - 11-12 років; підліткова - 13-14 років; молодша юнацька - 15-16 років.
В останні роки широке поширення отримав міні-баскетбол. У нього можуть грати діти з 7 років.
Заняття в секції баскетболу можна проводити за програмою для позашкільних установ, яка містить матеріал теоретичних відомостей, загальної та спеціальної фізичної підготовки, техніки і тактики гри.
Значне місце в програмі відводиться навчально-тренувальних ігор та участі в змаганнях.
Спрощені правила гри в баскетбол. В баскетбол грають 2 команди по 5 осіб. Суть гри полягає в тому, що гравці кожної команди, передаючи м'яч один одному, прагнуть пройти до щита супротивника і закинути м'яч в корзину; одночасно вони намагаються перешкодити зробити це своїм суперникам.
В баскетбол грають на майданчику розміром 26 х 14 м; мінімальний розмір майданчика, який допускається спрощеними правилами, - 12 х 6 м. На середині лицьових ліній встановлюються стійки, до яких кріпляться щити.
Стовпи стійок повинні відстояти від лицьових ліній поля не менше ніж на 40 см. Щити виготовляються з дерева або будь-якого прозорого матеріалу товщиною 3 см і площею 180x120 см. Кошик складається з металевого кільця і ​​прикріпленою до нього мотузяною сітки, внутрішній діаметр кільця-45 см. Кошик зміцнюється на висоті 3 м 05 см від поверхні майданчика.
М'яч для гри в баскетбол складається з гумової камери і шкіряної, гумової або синтетичної покришки. Окружність м'яча - 75-78 см, вага - 600-650 г. Для гри в міні-баскетбол застосовується м'яч окружністю 60-73 см, вагою 450-500 г. Якщо немає спеціальних м'ячів для міні-баскетболу, то можна користуватися футбольними м'ячами , м'ячами для водного поло і т. п.
У змаганнях з міні-баскетболу можуть брати участь школярі від 7 до 12 років. Час гри для дітей 7-8 років - 2x6 хв, 9-10 років - 2x8 хв, 11-12 років - 2x12 хв. Секундомір, що відлічує час гри, зупиняється при штрафних кидках, хвилинних перервах, при спірних кидках, під час замін. Перерва між таймами - не менше 10 хв.
Тривалість гри для команд підліткової групи - 24 хв з перервою 10 хв після перших 12 хв гри; для команд молодшої юнацької групи - 30 хв з перервою 10 хв після перших 15 хв гри; для команд старшої юнацької групи - 40 хв з перервою 10 хв після перших 20 хв гри. Після 10-хвилинної перерви команди міняються сторонами майданчика. Якщо в основний час переможець не виявлений, дається додатковий час (тільки для старшої групи) - 5 хв. Таких пятімінуток може бути стільки, скільки буде необхідно для виявлення переможця.
Протягом всієї гри дозволяється проводити необмежену кількість замін гравців. Заміна проводиться в той момент, коли секундомір, що відлічує час гри, зупинений. Для заміни дається 20 с. Для заміни гравця, вчинила 5 персональних або технічних помилок, або покинув поле через травму, або віддаленого за грубе порушення правил, дається 1 хв. Кожна команда протягом Г тайму має право використовувати 2 однохвилинних перерви і 1 в кожної додаткової п'ятихвилинці.
Гра починається з моменту дотику гравця однієї з команд до м'яча після підкидання його старшим суддею в центрі поля. Гра закінчується після закінчення визначеного часу; при цьому виключається час, витрачений на виконання штрафних, спірних кидків і ін. Спірний м'яч призначається, коли м'яч затриманий одночасно гравцями обох команд; вийшов за межі майданчика від одночасного дотику до нього гравців різних команд, при призначенні обопільних персональних помилок; при розбіжності суддів та ін. Спірний м'яч розігрується за правилами початкового кидка.
Гра може бути зупинена через наступні випадки: недисциплінованість гравців, псування м'яча або несправність щита, корзин, поверхні майданчика, травма гравця, спірні і штрафні кидки і т. П. М'яч вважається що з гри: якщо він торкнеться ліній, що обмежують поле, або предметів за ним; якщо гравець з м'ячем торкнеться цих ліній і вийде за них; якщо здійснена персональна або технічна помилка під час гри. У цих випадках м'яч вкидається гравцем протилежної команди з-за бічних ліній. Дозволяється ведення м'яча ударом однією рукою або поперемінно обома руками, можна стояти на місці, б'ючи м'ячем об поверхню майданчика, котити м'яч поштовхами по майданчику. Гравець з м'ячем в руках може робити необмежену кількість поворотів, не зрушуючи з місця опорної ноги. З м'ячем в руках дозволяється робити не більше 2 кроків. Якщо гравець отримав м'яч, стоячи на місці, то йому дозволяється зробити тільки один крок. Стрибок гравця з м'ячем з подальшим приземленням з ним забороняється. При порушенні цих правил м'яч передається гравцям команди суперника для вкидання з-за бокової лінії.
Штрафний кидок за персональну помилку призначається тоді, коли гравець затримує, штовхає, вдаряє противника при спробі кинути м'яч в корзину в останні 5 хв гри або в додатковий час. В інших випадках персональна помилка зараховується, але штрафний не призначається, м'яч вводиться через бічний лінії. Штрафний кидок за технічну помилку призначається, коли гравці висловлюють незгоду з суддею, допускають неспортивні вчинки, навмисне затягують гру, перешкоджають вкидання м'яча в гру. При здійсненні грають технічну помилку призначається 2 штрафні кидки; коли помилку допускають супроводжують, призначається 1 штрафний.
Оволодівши м'ячем, команда зобов'язана протягом 30 з зробити кидок м'яча в корзину. За порушення цього правила м'яч передається протилежній команді для вкидання.
Гравцеві протилежної команди не дозволяється перебувати понад в зоні області штрафного кидка. При порушенні цього правила м'яч передається протилежній команді для вкидання з-за бокової лінії.
При попаданні м'яча в кошик з гри команді зараховується 2 очки, при попаданні зі штрафного кидка - 1 очко.
На вкидання дається 5 с, для виконання штрафного кидка - 10 с.
У грі перемагає та команда, яка набирає найбільшу кількість очок.