Віддайте м'яч Мессі! "Спартак" - "Барселона" - 0: 3. Ліга чемпіонів. Груповий турнір. 5 тур / Новини / Єврокубки: Ліга Європи, Ліга чемпіонів / Футбол / Спорт-Експрес в Україні

Вівторок. Москва. Лужники. "Спартак" - "Барселона" - 0: 3. 39-я хвилина. Ліонель Мессі оформляє дубль, відправляючи третій м'яч у ворота Андрія Диканя. Фото Олександра ФЕДОРОВА, "СЕ"

ЛІГА ЧЕМПІОНІВ. "СПАРТАК" - "БАРСЕЛОНА" - 0: 3

Вчора, зазнавши найбільшої поразки, "Спартак" зайняв останнє місце в групі і втратив шанси продовжити боротьбу в єврокубках. "Барселона", де виконував соло Мессі, продемонструвала всю свою міць і довела рахунок до крупного ще в першому таймі.

Євген Дзічковскій

У 1965 році в Москву приїхали бразильці - грати товариський матч зі збірною СРСР. І зіграли. На 24-й хвилині забив Пеле, на 32-й - Флавіо, на 67-й - знову Пеле. А ще через 10 хвилин на полі з'явився Гаррінча.

І 102 тисячі лужниківських глядачів, прийнявши на себе тягар рахунку 0: 3 і визнавши цей рахунок, почали скандувати: "Віддайте м'яч Гаррінча!" Результат часом меркне перед процесом: людям хотілося дивитися на того, хто Грає. Нехай навіть своя власна, далеко не слабка команда виглядала в порівнянні з Гравцями лише декорацією.

Схожість сценаріїв - вчорашнього і 47-річної давності - легко вгадувалася. З тією різницею, що гості забили три м'ячі вже до 39-й хвилині. Та й Гаррінча в їх складі вистачало: якому м'яч ні віддай, оці приємно. Ось тільки різниця в класі суперників виявилася куди разючий, ніж в 1965-му. І кричати вчора треба було, якщо вже взагалі кричати: "Віддайте м'яч Мессі!" Або ж - взагалі всієї "Барсі".

Навіщо тобі м'ячик, "Спартак"? У нашому чемпіонаті - зрозуміло: окуляри кувати, преміальні висікати. А проти "Барселони" - навіщо? Що ти будеш робити з чужою іграшкою і "Барселоною", якщо, на жаль, не вмієш толком нічого?

Маючи справу з цією командою, не зайве пам'ятати: від почуття, немов ти присутній на заклання, вона позбавить тебе досить скоро. І надасть шанс отримати задоволення від неї самої, від "Барси", представниці іншої футбольної планети і, здається, іншого виду спорту.

Не гребують пресингу при всьому своєму стратосферного класі, як це було в першому таймі, коли каталонцям ще потрібно було надавати "Спартаку" стусанів. Але не дозволила господарям після перерви пресингувати у відповідь, бо марна це справа - відбирати м'яч у богів. Наші і не пресингували по більшій частині. Так, спостерігали полустоя за чужими "квадратами".

Московські трибуни показали вчора, як потрібно вболівати (вибіг, правда, на поле якийсь дивак - але загальної картини не зіпсував), "Барселона" - як потрібно грати. І висновків з цієї петрушки напрошується як мінімум два.

Перший на поверхні: вміємо все-таки ловити фанатський кайф без петард та іншої дураковіни (за винятком того ж дивака). Другий - Росія все частіше інформує світ про особливості національного вболівання і куди рідше - про красу свого футболу. А ось як хворіють в Іспанії, ми чуємо нечасто. Тому що футбольну Іспанію абсолютно ні до чого чути - її треба бачити. Два світи, два способи футбольного життя ...

"Не реалізували свої моменти" - цю фразу "Спартаку" пора вводити в щотижневий оборот. Так говорив Унаї Емері після виїзної "Бенфіки"; те ж саме, нехай і святотатствуя, можна сказати після вчорашньої "Барселони". Але тренеру за посадою не належить озвучувати головне: чому його гравці не реалізували моменти. Побачити і зрозуміти це - прерогатива всіх інших.

Тому що кожен спартаківець, отримуючи м'яч, розлучався з ним на один-два дотики пізніше будь-якого каталонця. Тому що Дані Алвес, завдавали ударів зовнішньою стороною свого чарівного копитця, потрапляв в кут наших воріт з 19 метрів, а Дмитро Комбаров, Сухі і Еменіке мазали з ближчих і вигідних позицій. Тому що до 35-й хвилині з чотирьох спартаківських ударів в площину воріт не припав жоден, а з п'яти компаній Барселони - чотири.

Тому що Дикань в першому таймі був далеко не найгіршим в команді по володінню м'ячем. І тому що у гостей - форварди, а у господарів - Веллітон, ледь не травмував воротаря Вальдеса своїм безпричинним перетворенням в мішок з камінням.

Неможливо, зрозуміло, всерйоз рівнятися на "Барсу" тим, кого три дні тому перевершила по грі Нижегородська "Волга". "Спартак" в нинішньому своєму стані - далеко не "Селтік", який обіграв каталонців в минулому турі Ліги чемпіонів, не «Рубін" трирічної давності і навіть не сам "Спартак" зразка першого матчу проти гранатово-синіх.

Біда в іншому: ніхто не знає, коли ця команда перетвориться у щось путнє. Минають роки, змінюються тренери та генеральні директори, а червоно-білі все більше вживаються в образ Веллітона-мішка. Іноді з камінням, іноді не зрозумій з чим.

Програні чемпіонати і невдалі покупки повинні вчити команду чогось. Але ніякого зв'язку життєвого шляху "Спартака" з власними помилками не проглядається. І плеймейкер Арі в цьому світі здається куди більш сумним обставиною, ніж "однокаліточний" програш чудовою "Барселоні".